Memur Psikolojisi Nedir, Memurun Halinden Kim Anlar?

Memur Psikolojisi Nedir, Memurun Halinden Kim Anlar? Monoton Bir Hayat Dünyada bütün insanların bir mesleği vardır ve bu mesleklerde kimi uzman kimi de amatör bir şekilde çalışmaktadır. İşte bu mesleklerden en önde geleni ise memuriyet şeklinde yapılan mesleklerdir. Kamuya hizmet veren devlet kurumlarında çalışan kişilere memur denildiğini hepimiz biliyoruz. Mesleklerin yanı sıra bu meslekleri icra […]

Memur Psikolojisi Nedir, Memurun Halinden Kim Anlar?

Memur Psikolojisi Nedir, Memurun Halinden Kim Anlar?

Monoton Bir Hayat

Dünyada bütün insanların bir mesleği vardır ve bu mesleklerde kimi uzman kimi de amatör bir şekilde çalışmaktadır. İşte bu mesleklerden en önde geleni ise memuriyet şeklinde yapılan mesleklerdir. Kamuya hizmet veren devlet kurumlarında çalışan kişilere memur denildiğini hepimiz biliyoruz. Mesleklerin yanı sıra bu meslekleri icra eden kişilerin ne hal ve durumda ve ne şartlar altında çalıştıkları da önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte memur psikolojisi de bizler için çok önemli bir konudur. Çünkü kamuya hizmet veren ve vatandaş ile gerektiği zaman iç içe olan bir durum sergilediğinden dolayı insan psikolojisi ister istemez olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Yani memur olarak sınıflandırma yapmış olduğumuz kişiler hangi şartlarda çalışıyor ve bu çalışmalarını yaparken nelerden etkileniyor bunu bilmemiz gerekmektedir.

Sürekli Aynı İşlemler

Bir insan her gün aynı şeyleri yapar ise bu iş bir zaman sonrasında insana artık aşina gelecek ve bazen ise çok büyük sıkıntılar doğurabilecektir. Ayrıca her insanın bildiği üzere aynı işleri her gün yapmak hayatı iyice monoton bir duruma getirecektir. Memur psikolojisi de bu monoton hayat fikrinden kendini ali koyamayacaktır. Çünkü memur dediğimiz kişiler her zaman aynı işleri yapa yapa o ise artık aşina olmuş ve sıkıntı duyacak zamanların geleceğinin farkında olmuşlardır. Ama diğer yandan bakıldığı zaman bu işleri kim yapacak, tabi ki bu işi yapıp da psikolojisi olumlu yönde etkilenenler olacaktır. Çünkü her insanın yapısı bir birine denk bir biçimde olmadığı için olumlu veya olumsuz psikolojisi olarak ikiye ayrılacaktır. Bu ayrımı yapmak oldukça zor bir hal veya oldukça kolay bir hal almış olabilir. Bunun nedeni ise memur psikolojisi ni herkes anlayamayacak ve bu durumdan sadece memur olan kişiler anlayacaktır. Tabi bu konuda yani psikoloji konusunda uzman olmuş kişiler bu durumdan oldukça rahat bir sonuç çıkaracaktır. Bunların yanı sıra bu monoton hayattan zevk alma ayrı kalacak daha çok sıkıntı çekecek kişilerin sorunlarına bir çözüm bulacaktır. Nedeni ise kötü bir durumun daha ileri gitmemesi gerektiği olacaktır. Bunun çözümü olarak daha çok sosyal faaliyetlere önem vermek olmalıdır. İş stresinden uzak daha rahat bir ortam ile memur psikolojisi daha iyi bir hal alacaktır.

Öğretmenler İçin

makale
güncel makale

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
memur psikoloji

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM