Öğrenciler Eğitim Hayatında Nasıl Başarılı Olurlar?

Öğrenciler Eğitim Hayatında Nasıl Başarılı Olurlar? Öğrencilerin eğitim hayatında başarılı olabilmesi okul, aile ve çevre faktörleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Çocuğuyla iyi ilişkiler kuran, sorunlarını çözmeye çalışan, okulla iş birliğini geliştiren ailelerin çocuklarının başarısı ilgilenmeyen ailelere göre çok daha yüksek olduğunu yapılan birçok araştırma ortaya koymaktadır. Öğrencinin okuldaki etkinliği ve öğrencinin sosyal, duygusal açıdan […]

Öğrenciler Eğitim Hayatında Nasıl Başarılı Olurlar?

Öğrenciler Eğitim Hayatında Nasıl Başarılı Olurlar?

Öğrencilerin eğitim hayatında başarılı olabilmesi okul, aile ve çevre faktörleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Çocuğuyla iyi ilişkiler kuran, sorunlarını çözmeye çalışan, okulla iş birliğini geliştiren ailelerin çocuklarının başarısı ilgilenmeyen ailelere göre çok daha yüksek olduğunu yapılan birçok araştırma ortaya koymaktadır. Öğrencinin okuldaki etkinliği ve öğrencinin sosyal, duygusal açıdan gelişmesi ve başarılı olması açısından okul ve aile iş birliği son derecede önemlidir. Okul yöneticiliği de iş birliği açısından çevrenin okula ilişkin beklentilerini ve okulun da çevreden beklentilerini karşılaması açısından önemli bir görev üstlenmiştir. Çevrenin eğitimle ilgili beklentilerini sürekli olarak gözden geçirilmesi gerekiyor.

OKUL AİLE İŞ BİRLİĞİ

Okul ve aile iş birliği öğrenci başarısının artmasında, kendine güvenen bireylerin yetişmesi konusunda oldukça önemlidir. Öğrencilerin okul ve öğretmenlere karşı olumlu davranışlar sergilemesinde de aile katılımı temel bir unsur olmaktadır. Genel olarak öğretmenler; toplumsal ve ailevi sorunların okuldaki öğretim sürecini engellediğini ileri sürmektedirler. Öğretmenlerin öğrenci aileleriyle ilgili yaşadığı en temel sorunlardan biri de, okulların amacı ve yapmak istediklerine karşı ilgisiz tavır takınmalarıdır.

Bu sorunların aşılabilmesi için:

. Veli, öğretmen, öğrenci ortak katılımıyla toplantıların yapılması

. Çocuğun hem evde hem de okuldaki olumlu davranışlarını kutlamak maksadıyla öğretmen ve veliler birbirlerine tebrik yazıları gönderebilirler.

.Yalnızca veliler için okullara ilan tahtası asılmalıdır.

.Öğrencinin okulda işlediği konular, haftalık programlar velilere gönderilmelidir.

.Öğrencilerin, günlük ödevleri ve aldıkları notları yazacakları bir defter tutmaları sağlanmalıdır.

Bu gibi önlemlerle veli ve öğretmen ilişkileri güçlendirilmelidir. Anne ve babaların okula katılımı sağlandığı zaman öğrenci kendini daha önemli hissetmektedir. Tüm bu gelişmeler bir araya geldiğinde de öğrencinin eğitim hayatının başarıyla dolu olması gelmektedir. Hem öğretmen hem de öğrenci açısından anne ve babalarla okul yöneticileriyle iletişim kanallarını güçlendirmek yasalara dayandırılacak bir husus değildir. Öğretmenleri her sorunla tek başına mücadele etmek zorunda bırakmamak anne, baba ve okul yöneticilerinin bu sorumluluğu paylaşması gerekmektedir. Öğretmen eğitim temel taşlarını oluştururken, mesleğini kolaylaştıracak her türlü yolun açılması gerekmektedir. Daha başarılı bir gelecek için toplumda herkesin bu anlamda öğretmene yardımcı olması gerekmektedir.

makale
son makale

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM