Öğretmen Başarısız Değildir, Öğrenciye Fırsat Verin!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; öğretmen başarısız değil, aksine çoğunun meslekleriyle ilgili bilgilerinin yeterli olduğu, ancak bunu uygulamak için yeterli fırsatların yaratılmadığı gözlemlenmektedir.

Öğretmen Başarısız Değildir, Öğrenciye Fırsat Verin!

Öğretmen Başarısız Değildir, Öğrenciye Fırsat Verin!

Genellikle öğrencilerdeki problemlerden kaynaklanan sorunlar ve öğrencinin başarısızlığından dolayı öğretmenler kendilerini sorumlu tutabilmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; öğretmen başarısız değil, aksine çoğunun meslekleriyle ilgili bilgilerinin yeterli olduğu, ancak bunu uygulamak için yeterli fırsatların yaratılmadığı gözlemlenmektedir. Öğretmenin iyi olmasına dair tanımlar genellikle aynı ölçütlere dayandırılmaktadır.

Örneğin;

  • İyi öğretmen duygusuzdur, içindeki fırtınaları yansıtmaz.
  • İyi öğretmen sinirlendiğini belli etmez.
  • İyi öğretmen öfke kontrolü sağlayabilendir.
  • İyi öğretmen tarafsızdır, öğrencilere eşit davranır.
  • İyi öğretmen politik davranışlar sergiler ve öğrencilere göstermez.
  • İyi öğretmen unutmaz, hata yapmaz, her sorunu çözer.

Görmüş olduğunuz gibi iyi öğretmen süper kahramanlar gibi olmak zorundadır. Toplum iyi öğretmeni bu ve benzeri cümlelerle empoze ettiği için kendisini bu yaygın düşünce modellerine göre değerlendirirerek kendisini başarısız bir öğretmenmiş gibi görür. Oysaki öğretmenler, öğrenci ve velilerin gönlünü hoş tutacak kişi değildir.

ARADA SERT VE CİDDİ OLMAK LAZIM

Zaman zaman anlattığı dersin öğrenci üzerinde etkili olabilmesi için sert ve ciddi tutumlarda sergileyebilendir. Diğer öğrencilerin olumsuz davranışlardan etkilenmemesi adına bu tarz davranışlar sergileyen öğrencilerle ilgili hem sorun çözücü hem de eleştirel misyonu da bulunmalıdır öğretmenin. Aksi takdirde en iyi öğrenme metotları bile öğrenciler üzerinde etki etmediği görülmektedir. Veliler tarafından öğretmenlik mesleği öğrencilere yanlış anlatılmakta sanki her problemin temel nedeni öğretmenmiş gibi bir algı yaratılmaktadır. Öğrenci başarılıysa aile başarısızsa öğrenmeni suçlayıcı konuşmalar öğretmeni değersizleştirmektedir. Oysaki öğretmenin konumu başka, ailenin konumu başka, öğrencinin konumu başkanıdır başarısızlıkta. Bu üç öğeyi de iyi analiz etmek gerekmektedir.

ÖĞRETMEN’DE BİR İNSAN

Öğretmen üzerinde her zaman en iyi hizmeti verme baskısını kurmamalı insan ve eğitici olarak değerlendirmek gerekmektedir. Bu tarz sorunların altında ezilen öğretmen bir süre sonra mesleğinden haz almamaya ve kendisini iletişime kapatmaya başlayacaktır. Tüm bunların önüne geçebilmek için beklentileri yalnızca eğitim ve öğretim anlamında sınırlı tutmak gerekmektedir. Eğitim hayatı öğretmen ve ailenin iyi ilişkiler kurulmasıyla, eğitim hayatında öğrenilenlerin akşamları aile tarafından kontrolü ve beraber çalışmasıyla, öğretmen ve öğrencinin iyi ilişkiler kurabilmesiyle, öğrenci ve ailenin iyi ilişkiler kurabilmesi koşuluyla başarıya götürecektir.

makale
makale

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM