Öğretmenin Hedefleri Öğrencinin Yol Haritasıdır!

Öğretmenin Hedefleri Öğrencinin Yol Haritasıdır! Birçok insanın başarısının arkasında fedakar, bilgili ve öğrencisine ulaşabilen öğretmenler bulunuyor. Başarılı öğretmenlerin birtakım ortak noktaları vardır. İşte bu ortak noktalar; Öğrenci kadar öğretmenin de hedefinin olması gerekir. Eğitim yaşamında öğretmenin amaçları öğrenciler için bir yol tabelası, öğretim planlarıysa bir haritadır. Bu sebeple de öğretmenin hedefleri öğrencinin gideceği yolun başlangıcıdır. […]

Öğretmenin Hedefleri Öğrencinin Yol Haritasıdır!

Öğretmenin Hedefleri Öğrencinin Yol Haritasıdır!

Birçok insanın başarısının arkasında fedakar, bilgili ve öğrencisine ulaşabilen öğretmenler bulunuyor. Başarılı öğretmenlerin birtakım ortak noktaları vardır. İşte bu ortak noktalar;

Öğrenci kadar öğretmenin de hedefinin olması gerekir. Eğitim yaşamında öğretmenin amaçları öğrenciler için bir yol tabelası, öğretim planlarıysa bir haritadır. Bu sebeple de öğretmenin hedefleri öğrencinin gideceği yolun başlangıcıdır. Klasik ders müfredatına eklemeler yapandır başarılı öğretmen. Amaçları olan öğretmen resme büyük açıdan bakar. Öğretmenin gözleri bugünlerin ardında yatan başarıyı ve geleceği görmesini sağlar. Öğretmendeki negatif enerji, yaratıcılığın yok olmasına neden olur. Negatiflik korku ve başarısızlığı beslemektedir. Bu nedenle iyi bir öğretmen canlı, enerjik olmalıdır.  Pozitif öğretmenlerin eğitim verdiği öğrencileri daha öğrenmeye daha isteklidir. Öğrenciler sürekli olarak kendilerine inanacak birilerine ihtiyaç duyarlar. Yaptıklarını görebilecek birilerine ihtiyaç duydukları anda devreye öğretmen girmelidir. Öğretmenler öğrencilerin yanlış yapması kabul edilebilir bir durum olduğunu onlara anlatabilmeli.

ZEKA VE MİZAH

Zeka ve mizah öğrencileri en çok etkileyen iki etkendir. Öğretmen bu iki öğeyi taşıyorsa stresi ve hayal kırıklığını azaltabilir. Öğrenciler kendilerini cesaretlendirecek birine ihtiyaç duymaktadır yalnız gerçekçi bir cesaretlendiriciye. Şayet öğrenci yeterliliğinin bir kısmını yaptığında övülüyorsa bu öğretmenin ve öğrencinin gelişimi için iyi sonuçlar doğurmamakla birlikte öğrencinin öğretmene olan güveninin azalmasına neden olur. Öğretmenin risk alabiliyor olması eğitim de oldukça önemlidir. Öğrencinin öğretmenini ders verirken yeni şeyler denerken risk aldığını görmesi ve bu durum başarısızlıkla sonuçlandığında nasıl davrandığını gözlemleyebilmesi büyük bir hayat dersi niteliğindedir. Öğretmenin istikrarlı olması gerekken saplantılı olmamaya da özen göstermesi gerekir. Ne yapacağını dile getirdiysen onu yapman gerekmektedir. Duruma göre kural değişikliğine gitmek öğrencide olumsuz etkiler yaratmakta öğretmene olan büyük inancı sarsmaktadır.

İLHAM VERMEK

Öğretmen öğrencilere ilham veren ve onları peşinden sürükleyendir. Yalnızca müfredata göre ders anlatmak yerine, konuları renklendirerek öğrencinin motivasyonunu üst seviyeye çıkarmalıdır. Başarılı öğretmen, yenilikçidir, öğrenmeye açıktır kendisinden daha tecrübeli öğretmenlerle fikir birliği içindedir. Aile ve öğretmen ilişkisi çocuğun başarısı için kritik önem taşımakta. Öğretmenin ailelerle iletişim içerisinde olması öğrencinin kendisinin aile tarafından ihmal edildiği fikrinden uzaklaştırır. Başarılı öğretmen öğrenciyle ders öncesinde ve içerisinde onu anlamaya ve tanımaya yönelik konuşmalar yapandır. Psikolojik olarak öğrencinin yanında olduğunu hissettirendir.

Öğretmenler İçin

makale
öğretmen için makale

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
hedef kazanım öğrenci

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM