Öğretmenlik Mesleği Kutsal Mıdır?

Öğretmenlik Mesleği Kutsal Mıdır? Öğretmenlik mesleği, tanım olarak kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bazı insanlar o kadar abartı ifade eder ki, adeta öğretmenlik kutsanması gereken bir meslek haline getirilmeye çalışılmaktadır. Öğretmenlik mesleğini bu hale getirdikten sonra öğretmenlikte her şey mubahtır kıvamına gelmektedir. Bu abartılar, atasözlerimizde de açıkça kendini göstermektedir. Aslında öğretmenlik mesleği de dahil, hiçbir […]

Öğretmenlik Mesleği Kutsal Mıdır?

Öğretmenlik Mesleği Kutsal Mıdır?

Öğretmenlik mesleği, tanım olarak kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bazı insanlar o kadar abartı ifade eder ki, adeta öğretmenlik kutsanması gereken bir meslek haline getirilmeye çalışılmaktadır. Öğretmenlik mesleğini bu hale getirdikten sonra öğretmenlikte her şey mubahtır kıvamına gelmektedir. Bu abartılar, atasözlerimizde de açıkça kendini göstermektedir. Aslında öğretmenlik mesleği de dahil, hiçbir meslek kutsal değildir. Kutsal olana dokunmak mümkün değildir, yani kutsal olan değişmemektedir.

DEĞİŞİMİN ÖNÜNE GEÇEMEMEK

Oysaki dünyada her şey değişiyor ve en çok da eğitim anlayışı değişiyor, gelişiyor. Değişen şey eğitim anlayışı olduğu zaman da, bu değişimi yakalamak için öğretmenlerin de değişmesi gerekmektedir. Şimdi başa dönüyoruz ve kutsal olanı değiştiremeyeceğimize göre, öğretmenlerin kutsal olduğu inancını değiştirmemiz gerektiğini anlıyoruz. Halk arasında yaygın kullanılan deyimlerle değil de öğretmenliğin ve öğretmenlerin gerçek durumlarını daha bilimsel bir anlayışla değerlendirmek daha doğru sonuçlar ortaya koymaktadır.Öğretmenlik mesleği kutsal bir meslek değildir ve öğretmenler de herkes gibi birer insandır, asla kutsal değillerdir. Şüphesiz ki öğretmenlik mesleği en önemli bir meslektir ve öğretmenler çok önemli bir iş icra ettikleri için birer sanatkardır aslında.Öğretmenlik mesleği, insan yetiştirme sanatıdır, insanı geleceğe hazırlamadır aslında.

ÖĞRETMENLER SANATÇIDIR

Öğretmen, çocukları, gençleri insan olarak yetişebilmeleri için çaba sarf eder ve onları geleceğin büyük adamları olacak şekilde tasarlar. Bu da gerçekten öğretmenlerin birer sanatçı olduklarının göstergesidir. Öğretmenlik mesleğinin yeniden tartışılması gerekmektedir. Çünkü öğretmenlik mesleğinin bir felsefesi vardır ve yıllar içinde bu felsefene gittikçe uzaklaşmıştır toplum. Öğretmenlerin hangi amaçla öğretmenlik yaptıklarını düşünmeden bu mesleği yapmaya devam etmeleri, onların vazifelerini gözlerini kapatarak yaptığı anlamına gelmektedir. Çıkarılan bu mana da çağdaş eğitim anlayışı ile açıklanacak bir tutum değildir. Öğretmenin mesleğini gözlerini kapatarak yapıyor olması onun yaptığı işle ilgili düşünmediği anlamına gelmektedir. Öğretmenliğin sırrı insan ilişkileri ve iletişimin bilgi ve becerisi içerisinde yer almasıdır. Ama işin içine kutsanmak girdiğinde insan yetiştirme sanatı imkansız hale getirmektedir. Öğretmenlik meslek olarak insan yetiştirme sanatıdır ve içi boş kavramlarla bu sanattan gittikçe uzaklaşılmaktadır.

Öğretmenler İçin

makale
öğretmen makale

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
meslek

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM