Alkolizm Nedir? Alkolizm Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alkolizm Nedir? Alkolizm Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Insan sağlığını sürekli tehtit eden, aile ortamını dağıtan alkol ve alkol bağımlılığı ciddi bir problem haline gelmeden tedavi yollarına başvurmak gerekmektedir. Alkol bağımlılığı çağın gerçekten en büyük problemlerinden biridir. Alkol tüketiminin sadece sağlığa değil trafik kazalarına, suça yönelme, geçimsizlik ve ekonomik trajedileri de yol açmaktadır. Beden ve ruh sağlığı […]

Alkolizm Nedir? Alkolizm Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alkolizm Nedir? Alkolizm Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Insan sağlığını sürekli tehtit eden, aile ortamını dağıtan alkol ve alkol bağımlılığı ciddi bir problem haline gelmeden tedavi yollarına başvurmak gerekmektedir. Alkol bağımlılığı çağın gerçekten en büyük problemlerinden biridir. Alkol tüketiminin sadece sağlığa değil trafik kazalarına, suça yönelme, geçimsizlik ve ekonomik trajedileri de yol açmaktadır. Beden ve ruh sağlığı bozukluğuna sebep olan alkol bağımlılığı ülkemizde hızla artmakta ve genç yaştaki kitlelere de hitap etmektedir. Beyni tamamen ele geçiren ve ölümcül rahatsızlıklara sebep olan bu bağımlılık tipinin en önemli belirtisi insanın daimi olarak alkol ihtiyacı hissetmesi ve almadan duramamasıdır.

Alkolizm diye adlandırabileceğimiz bu bağımlılığın insan vücudundaki başlıca belirtilerinden bahsedicek olursak eğer; titreme, baş ağrısı, çarpıntı ve uyku bozukluğu olarak gözükür. Tedavi görülmez ise eğer ciddi boyutlara taşınabilir bu rahatsızlıkların sonunda bunama ile sonuçlanabilir. İleri derecede bağımlılık ise düzensiz bir uykuya sahip olmanız demektir. Olur olmaz zamanlarda uykuya dalıp tekrar uyanabilirsiniz. Uyandığınızda kendinizi sinirli yada hasta hissedebilirsiniz. Kahvaltı gibi öğünleri tüketmek yerine tekrarında alkol almak isteyebilir ve beslenmenizi sadece bunun üstüne kurabilirsiniz.

Sadece ülkemizde değil, bütün dünya üzerinde alkol hakkında küçük yaştan itibaren bilinçlendirmeler yapılmaktadır. Erkeklerin daha fazla tüketim sağladığı alkol yan etkilerini kişiden kişiye farklılıklarla gösterebilir.

ALKOLİZMDEN KORUNMAK

Peki Alkolizmden korunmak için neler yapılabilir? Öncelikle ilaç tedavisi yapılmalıdır. Tavsiye edilen ilaçlar alınarak alkol tadından soğumanıza yardımcı olucaktır. Faydasını görmek için ise düzenli bir şekilde hergün alınması gerekmektedir. Doktor kontrolü altında gerçekleştirilmesi zorunludur.

Diğer yol ise; çeşitli alkol bırakma hatlarına başvurup yeterince bilinçlendirilmek olmalıdır. Aynı zamanda ruhsal açıdan da yıpranabileceğiniz alkolizmde psikoterapi yani ruhsal tedavi sağlığınız ve düzenli bir hayatınız için faydalı olucaktır.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM