Aort Yırtılması Nedir, Aort Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Aort yırtılırsa ne olur veya bir aort ne nedenle yırtılır hiç düşündünüz mü?

Aort Yırtılması Nedir, Aort Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Aort Yırtılması Nedir, Aort Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Damarlar vücudun çeşitli yapı ve organlarına kan taşımakla görevlidirler. Bu görevlerini yerine getiremediklerinde ise insan vücudunda önemli rahatsızlıklar, işlevde bozulma gibi sorunlar meydana gelebilir. Yani bir bakıma damarlar hücrelere hayat taşıyor da diyebiliriz. Bu taşıma işleminin başlangıcı ise kalpten çıkan ilk ve en büyük olan atardamar yani aorttur. Her ne kadar vücuttaki en büyük damar olsa da bu onun zedelenemeyeceği veya yırtılamayacağı anlamına gelmiyor. Peki aort yırtılırsa ne olur veya bir aort ne nedenle yırtılır hiç düşündünüz mü?

AORT MERKEZ NOKTADIR!

Aort hayati organ ve sistemlere kan dağıtımının başladığı merkez noktadır. Burada meydana gelecek bir yırtılma hem bu hayati yapılara kan dolaşımını engelleyebilir hem de iç kanamaya yol açarak insanı hızlı bir ölümle burun buruna getirebilir. Gelelim aortun yırtılma nedenlerine. Aort damar sertleşmesi olanlarda öksürük ve öğürtü ile bile yırtılabilir. Öksürük refleksi, akciğerlerdeki partiküllerin vücut içerisinden atılması için oldukça yüksek hızda bir basınç uygular. Eğer zaten üzerinde damar sertleşmesi bulunan aort bu basınca dayanamaz ve deformiteler (şekil bozuklukları) oluşursa yırtılması kaçınılmaz olur. Bunun yanı sıra bazı aort hastalıkları da yırtılmalara sebep olabilir. Hastalıkların başında ise Aort Anevrizması geliyor. Bu hastalık aortta kan basıncında dolayı yumuşak bir bölgeden dışa doğru oluşan baloncuklardır.

AORT ANEVRİZMASI NEDİR?

Aort Anevrizması yırtılmanın yanı sıra vücutta belirli bir organın veya yapının beslenmesini engelleyecek şekilde pıhtılarda oluşturabilir. Anevrizmaların neden olduğu yırtılmaların ölüm oranı oldukça yüksektir. Basınçtan bahsetmişken tansiyonu da unutmamak gerekir. Hipertansiyon bulunan hastalarda damarlar yavaş yavaş sertleşir ve esneklik özelliğini kaybetmeye başlar. Ani bir hipertansiyon atağıyla da yırtılmalar ve hatta ölüm meydana gelebilir. Erken teşhis çoğu şeyi değiştirebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla damar taraması yaptırmak hayat taşıyan atardamarınızı damarınızı korumanızı sağlamakla kalmaz daha sağlıklı bir ileri yaş dönemine de zemin hazırlar.

Sağlık Haberleri
Güncel Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
damar tedavi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM