Burun Kanamaları Neyin Habercisidir?

Burun Kanamaları Neyin Habercisidir? Birçok insan gün içerisinde çeşitli kazalar geçirip bazı yaralar alıyor. Bunu bazen hayatın doğal bir süreci bazen de kader olarak değerlendiriyoruz. Fakat kazanın çeşidi ne olursa olsun işin içerisine kanama girdiğinde durum ciddileşiyor. İnsanlar kan görünce biraz daha kaygılı ve haliyle biraz daha temkinli yaklaşıyor. Günümüz yaz ayının sıcaklarında ise kan, […]

Burun Kanamaları Neyin Habercisidir?

Burun Kanamaları Neyin Habercisidir?

Birçok insan gün içerisinde çeşitli kazalar geçirip bazı yaralar alıyor. Bunu bazen hayatın doğal bir süreci bazen de kader olarak değerlendiriyoruz. Fakat kazanın çeşidi ne olursa olsun işin içerisine kanama girdiğinde durum ciddileşiyor. İnsanlar kan görünce biraz daha kaygılı ve haliyle biraz daha temkinli yaklaşıyor. Günümüz yaz ayının sıcaklarında ise kan, parklarda gezindirilen hayvanlar kadar sıkça göreceğimiz şeylerden biri diyebiliriz. Bunun sebebi ise kuruyan ve sıcaklaşan havalarla birlikte burun kanamalarının artıyor olmasıdır. Fakat dikkat edilmeli ki burun kanamasının tek nedeni sıcakların gelmesi değil.

BURUN KANAMASI SEBEBİ

Burun kanamaları kuru ve sıcak havalarla olabileceği gibi vücudun genel sistemiyle alakalı bir hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir. Çocuklarda burun kanamaları genellikle burnun karıştırılmasından oluşur. Burunda bulunan kılcal damarların zedelenmesiyle birlikte burun kanamaya başlar ve bu kısa bir süre devam eder. Burunda bulunan bir anormallikten doğduğu için buna bölgesel bir neden diyebiliriz. Burun kemiğinin çatlaklarında da ufak bir darbe sonucu burun tekrar kanamaya başladığından bu da bölgesel bir nedendir. Genel yani sistemik nedenler ise daha çok lösemi gibi kan hastalıklarının habercisidir. Kanda bulunan trombosit miktarı yetersizliğinden dolayı pıhtı oluşmaz ve kan burun yoluyla dışarı çıkabilir.

BURUN KANAMASINA ÖNERİ

Burun kanaması sistemik bir nedenden dolayı oluşuyorsa kanama kısa sürede durmaz. Yoğun, sürekli kanama varsa ve bası, tampon gibi yöntemlerle durduramıyorsanız, en kısa zamanda bir hastaneye gidip kan değerlerinizi kontrol ettirmeniz tavsiye edilir. Özellikle daha önceden çarpma, kesi gibi travmaya maruz kalmış ve bunun sonucunda cilt altınızdaki bir kanamadan dolayı morluklar oluşmuşsa bir kan hastalığınız olma olasılığı mevcut. Fakat yine de tüm uzun süreli ve yoğun burun kanamaları sistemik bir kan rahatsızlığından kaynaklanıyor diyemeyiz. Siz sadece tedbirli olun.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
burun kanaması tedavi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM