Çiçek hastalığı nedenleri ve tedavi yöntemleri

Küçük yaşlarda sıkça rastlanan çiçek hastalığı bulaşıcı hastalıklar arasında sıkça rastlanan ancak tedavisi hem kolay hem uzun süren bir hastalıktır.

Çiçek hastalığı nedenleri ve tedavi yöntemleri

Halk arasında çiçek hastalığı olarak bilinen ciltteki kızarıklık ve kızarıklığın içinde yer alan sıvının; variola akut hastalığıdır. Çiçek hastalığı; Variola major ve variola minör olmak üzere iki türde ortaya çıkmaktadır. Her iki tipte birbirine çok benzemektedir.

BULAŞICI HASTALIK

Çiçek hastalığı hastalık yarasının içinde yer alan sıvıda bulunan bir virüs türüdür. Oldukça bulaşıcı olan hastalık; virüsü taşıyan hasta ile direkt temas, hastanın eşyası ve virüslü havanın solunması ile bulaşmaktadır. Yaklaşık olarak virüsün kuluçka dönemi 10 ile 14 gün arasıdır.

ÇİÇEĞİN BELİRTİLERİ

Hastalık belirtileri oldukça ani ve şiddetli görülebilir. Aniden beliren baş ağrısı, kusma, kürek kemiklerinde ağrı ve ateşin 39-40 dereceye yükselmesi ile hastalık ortaya çıkmaya başlar. Deri belirtileri görülmeden önce, deride hafif kızarıklıklar görülebilir. Yaklaşık olarak bu belirtilerden sonra üç veya dört gün sonra çiçek hastalığının kırmızılığı hareleri belirir ve ateş normal seviyeye düşer. Sivilceyi andıran içi su dolu kırmızı büyüklü küçüklü noktalar bir süre sonra kabuk tutmaya başlar. Kabuklanma başladığında ateş yeniden yükselir ve sivilceler patlayıncaya kadar devam eder. 15-20 gün sonra kabuklar düşmeye ve yerini çukurlara bırakmaya başlar. Çiçek hastalığı kollarda, bacaklarda, yüzde, saçlı derisinde bazen de vücudun tamamında görülebilir.

HASTALIĞIN EVRELERİ

Çiçek hastalığı üç evreye ayrılmaktadır.

Basit tip: hastalığın ilk başladığı evredir henüz vücuda yayılmaya başlamamış kuluçka evresindedir.

Şiddetli tip: vücudun tamamını kaplamış ve şiddetli ağrıların yaşandığı evredir. Şiddetli tipte hastanın durumu oldukça ağır ve ağrılıdır.

Kanamalı tip: kanamaların görüldüğü evredir, hasta ölümlerine neden olan kanamalı tipte hastalık artık önlemez bir seviyeye ulaşmıştır.

Henüz çiçek hastalığı için geliştirilmiş özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle çiçek hastalığına yakalanan hastanın; saçları kesilmeli ve saç derisi potasyum permanganat eriyiğiyle yıkanmalıdır. Hastanın vücudundaki bütün kabuklar dökülene kadar koruma altına alınmalıdır. Çocuklara pofilaktik aşısı yaptırarak çiçek hastalığına karşı korunması sağlanmalı ve belirli dönemlerde aşı tekrara edilmelidir. Hastalığın yayılmasını önleyecek önlemler alınması hastanın ağrılarının azalmasına yardımcı olunmalıdır. Çiçek hastasına uzman doktorun gözetiminde verilen temizlik maddeleri kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM