Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Neler Yapılmalı?

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Neler Yapılmalı? Çeşit çeşit diyetler, farklı beslenme programları, spor salonlarında farklı aletlerle saatlerce egzersiz ve daha birçok yorucu planlar yaparak sağlıklı beslenmeye, daha dinç bir vücuda sahip olmaya ya da daha iyi bir yaşam sürmeye çalışıyoruz. Unutulan kısım ise sosyal hayatımızdan çalarak veya nefsimizi kısarak yaptığımız tüm bu işlerin daha […]

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Neler Yapılmalı?

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Neler Yapılmalı?

Çeşit çeşit diyetler, farklı beslenme programları, spor salonlarında farklı aletlerle saatlerce egzersiz ve daha birçok yorucu planlar yaparak sağlıklı beslenmeye, daha dinç bir vücuda sahip olmaya ya da daha iyi bir yaşam sürmeye çalışıyoruz. Unutulan kısım ise sosyal hayatımızdan çalarak veya nefsimizi kısarak yaptığımız tüm bu işlerin daha özgür ve daha basit bir yolunun bulunmasıdır. Saatlerce egzersiz yapıp sonrasında yüzlerce kalori alarak spor yapmaktansa biraz daha düzenli beslenip birkaç saat yürüyüş yapmanın daha iyi olabileceği bazen akıllardan çıkabiliyor.

Düzenli beslenmek denilince insanların aklına hep zorlu diyet planları, süt ve süt ürünlerine inanılmaz bir düşkünlük ya da sadece sebze yiyerek bir ömür geçirmek gibi şeyler geliyor. Olayın iç yüzü ise birkaç zararlı yiyecekten uzak durmak ve aşırıya kaçmamak kadar basit. Halk arasında “Üç beyaz” olarak bilinen şeker, un ve tuz uzak durmamız gerekenler listesinde en başta yer alıyor. Tabi aşırıya kaçmaktan kasıt yalnızca fazla yemek anlamında değil, bir nevi hiç yememek anlamında da kullanılmıştır.

Şeker ve tuz içeren yiyeceklerden uzak durup durmamak kişisel tercihe bağlıdır. Eğer sevmiyorsanız hiç yememeniz daha iyi olacaktır. Fakat iradenize güvenerek kendinize gem vurmanız yaptığınız programı size dayanılmaz bir hale getirir.

SPOR SALONLARININ SAĞLIĞA ETKİSİ

Pahalı spor salonlarında saatlerce spor yapmak size kaslı veya fit bir vücuda erişme yolunda eşlik eder. Niyetiniz böyle bir vücuttan ziyade sadece kilolu veya uyuşuk bir bedenin size getireceği hastalıklardan uzak durmaksa en ideali yürüyüş yapmaktır. Böylece yalnızca maddi anlamda rahatlamakla kalmayıp zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Birkaç saatlik bir yürüyüş ile hareketsizliğin getirmiş olduğu uyuşukluktan ve halsizlik hissinden kurtulmak, almış olduğunuz kalorileri yakmayı kolaylaştırmak ve hatta belirli kaslarınızı daha yapılı bir hale getirmek sizin elinizde. Bu basit yöntemlerle sağlıklı bir hayata kavuşabilmek için gereken son şey ise devamlılıktır. Yalnızca birkaç ay veya birkaç seneliğine yapmak değil, bunu kendinize bir yaşam tarzı edinmeniz gerekir.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM