Dünya Çapında Antidepresan Kullanan Çocuk Sayısı Artıyor

Dünya Çapında Antidepresan Kullanan Çocuk Sayısı Artıyor Dünya Çapında Antidepresan Kullanan Çocuk Sayısı Artıyor Açıklamasını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Yaptı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Bu Konuda Uyardı: Antidepresan kullanan çocukların sayısı dünya çapında  endişe verici oranda hızlı yükseliyor. ‘European Journal of Neuropsychopharmacology’ dergisinin yaptığı araştırmada, son dönemde özellikle çocuklarda antidepresan kullanımının hızla arttığının sonucu ortaya çıktı. Bu araştırma sonucuna göre, çocuklarda […]

Dünya Çapında Antidepresan Kullanan Çocuk Sayısı Artıyor

Dünya Çapında Antidepresan Kullanan Çocuk Sayısı Artıyor

Dünya Çapında Antidepresan Kullanan Çocuk Sayısı Artıyor Açıklamasını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Bu Konuda Uyardı: Antidepresan kullanan çocukların sayısı dünya çapında  endişe verici oranda hızlı yükseliyor.

‘European Journal of Neuropsychopharmacology’ dergisinin yaptığı araştırmada, son dönemde özellikle çocuklarda antidepresan kullanımının hızla arttığının sonucu ortaya çıktı.

Bu araştırma sonucuna göre, çocuklarda antidepresan kullanımı Hollanda’da %17, Almanya’da %49, İngiltere’de %54, ABD’de %26 ve Danimarka’da %60 oranında arttı.

1998’den beri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) da aktif olarak çalışmakta olan Psikiyatrist Shekhar Saxena, ortaya çıkan bu sonucun ortaya koyduğu tabloyu “endişe verici” olarak değerlendirdi.

Antidepresan İlaçları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Antidepresanlar, depresif hastalıkların tedavisinde kullanımak için üretilmiş olan ilaçlardır. Amaçları, beyindeki, kimyasal bozuklukları düzeltmek ve hastayı daha iyi bir duruma getirmektir.

Antidepresanlar birkaç farklı durumda kullanılabilirler. Depresyon, endişe, heyecan, obsesiflik (OCD), manik depresif hastalarda, çocuklarda gece yatak ıslatmalarında, major depresif bozukluk, nöropatik ağrı, sosyal anksiyete bozukluğu, post travmatikstres… gibi durumlarda antidepresan tedavisine başvurulur.

Dünya Sağlık Örgütü (İngilizce: World Health Organization – WHO), Birleşmiş Milletler’e bağlı olan ve toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapan örgüt.

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM