Glokom Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Glokom Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Bilimin gelişmesiyle birlikte zaten var olan fakat tanımını koyamadığımız hastalıkları zamanla keşfetmeye başladık. Glokom da bu hastalıklardan biri diyebiliriz. Öncelikle glokom, göz içi basıncının sık sık artması sonucu görme sinirlerinin zarar görmesiyle meydana gelen bir çeşit görme bozukluğudur. Göz için basıncı ise göz içerisinde bulunan ve gözü besleyen sıvının […]

Glokom Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Glokom Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bilimin gelişmesiyle birlikte zaten var olan fakat tanımını koyamadığımız hastalıkları zamanla keşfetmeye başladık. Glokom da bu hastalıklardan biri diyebiliriz. Öncelikle glokom, göz içi basıncının sık sık artması sonucu görme sinirlerinin zarar görmesiyle meydana gelen bir çeşit görme bozukluğudur. Göz için basıncı ise göz içerisinde bulunan ve gözü besleyen sıvının fazlalaşmasıyla artar. Bu nedenle halk arasında “Göz Tansiyonu” ya da “Karasu” olarak da bilinir. Görme sinirlerinin zarar görmesiyle birlikte kişinin görüş kapasitesi zamanla daralır. Hastalık başlangıç evrelerinde pek fazla belirti göstermediğinden dolayı ancak son evrelere yaklaşıldığında kendini belli eder ki bu aşamaya gelene kadar geçen sürede görme sinirlerinde telafi edilemez hasarlar meydana gelebilir.

GLOKOM HASTALIĞI GENETİK MİDİR?

Glokom tam olarak genetik değildir ama aile içerisinde glokom hastası bir bireyin olması diğerlerinde de olma riskini artıracaktır. Bununla birlikte bazı risk grupları daha var. Şeker hastaları, 40 yaşın üstündeki bireyler, migren hastaları, yüksek derece miyop ve hipermetrop hastaları ve uzun süreli kortizon tedavisi gören kişiler bu risk grubuna dahil oluyor. Hastalığın genetik yolla kesin taşıyıcılığı olmadığı gibi vücut sıvıları ve benzeri başka bir yolla da bulaşıcılığı bulunmuyor. Lakin başka bir hastadan bulaşmıyor olması sizin glokom hastası olmayacağınız anlamına gelmez. Ciddi göz yaralanmaları gibi nedenlerle sonradan da oluşabilen glokom, aynı zamanda gözle ilgili bazı cerrahi operasyonlar sonucu da göz içi tansiyonunun tetiklenmesiyle birlikte kendini gösterebilir.

GÖZ İÇİ TANSİYON

Göz içi tansiyonu olan herkes glokom hastası değildir. Fakat sabahları ağır bir baş ağrısı, ara sıra bulanık görme, geceleri baktığınız ışıklar etrafında ışıklı halkalar görme veya film izlerken göz etrafında ağrı oluyorsa geç olmadan bir sağlık kuruluşuna başvurup kontrollerinizi yaptırmanız gerekir. Glokomun ilaç, cerrahi ve lazer tedavi yöntemleri vardır. İlaç kullanımı hayat boyu, cerrahi ve lazer operasyon ise tek seferlik bir ameliyattır. Cerrahi müdahale sonucu genellikle glokom ortadan kalkar fakat maalesef ki ameliyat her hasta için mümkün olmamaktadır. Yöntemler farklı olsa da tedavideki amaç göz için sıvının üretimini azaltarak ya da göz dışına çıkışını artırarak göz içi tansiyonunu azaltmaktır. Erken teşhisle bir müdahaleye gerek kalmadan önlenebilecek bir rahatsızlık olsa da gecikmiş teşhisi için çeşitli tedavi yöntemlerinin olması hastalarını biraz daha rahatlatabiliyor.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
genetik glokom tedavi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM