Göz Sağlığına Nasıl Dikkat Edilir?

Göz Sağlığına Nasıl Dikkat Edilir? Gözlerimiz aslında bizi yaşatan şeydir. Dünyadaki şeyleri ışık sayesinde görebildiğimiz bir organ. Gözlerimiz olmadan ne yapardık? Hiç düşündünüz mü? Sağlık sorunlarının son zamanlarda artış gösterdiği bu göz hastalıklarından en çoğu Katarakt ve Glukom’un dışında kalp ve damar hastalıklarının yan hastalığı olarak göze vurur. Bir çok göz hastalığı periyodik göz muayenesi […]

Göz Sağlığına Nasıl Dikkat Edilir?

Göz Sağlığına Nasıl Dikkat Edilir?

Gözlerimiz aslında bizi yaşatan şeydir. Dünyadaki şeyleri ışık sayesinde görebildiğimiz bir organ. Gözlerimiz olmadan ne yapardık? Hiç düşündünüz mü? Sağlık sorunlarının son zamanlarda artış gösterdiği bu göz hastalıklarından en çoğu Katarakt ve Glukom’un dışında kalp ve damar hastalıklarının yan hastalığı olarak göze vurur. Bir çok göz hastalığı periyodik göz muayenesi ile en baştan tespit olup tedaviye daha erken başlanabilmesi olanağı sağlar.

“Gözler Kalbin Aynası”

Göz hastalığına bir çok şey sebep olabilir. Diyabet, kalp hastalıkları, HIV virüsü, kanser ve bazı rahatsızlıklar. Doktorların belirlediği bir göz muayenesi önermesi ise hastalıklara en erken tanı koyabilme adınadır. Bu hastalıklar erkenden muayene edilirse önüne daha çabuk geçebilmek önemlidir.

Her insanın 40 yaşında kapsamlı olarak gözlerini muayene etmesi önerilmesi, ailesinde bir göz problemi olan kişilerin ise daha önceden yapılması söyleniyor. Göz muayenesi aslında belirti vermeyebilir fakat periyodik göz muayenesi kişilerin sağlığını en birincil yönden öğrenmede en önemli faktördür.

Göz Kanlanması ve Gözde Şişlik Durumları

Gözün şeffaf katmanlarında küçük kan damarları besin sağlar. Bu damarlar meydana gelen çatlamalarda kanlanmaya sebep oluşturur.  Bu darbe sonucu veya yüksek tansiyon,kanama bozukluklarının bir belirtisi olabilir. Göz kanlanması durumunu uzman bir doktora muayene olmadan üstesinden gelinmemesi önerilir.

Gözlerdeki Şişliğin, büyük ve yuvalarından çıkacak gibi durması ailesel olarak tiroid bezi hastalıklarının bir belirtisi gibi durabilir.

Göz Bebeği Anormalliği ve Sarkık Göz Kapağı Durumları

Sağlıklı duran göz bebekleri simetrik şekildedir. Işığa karşı reaksiyon içerisinde olup ışıkla yapılan muayenelerde simetrik bozukluk bulunan kişilerde felç, optik sinir tümörü, frengi ve beyin anevrizması gibi hastalıklar sıklıkla görülüyor. Uyuşturucu kullananlarda ise bu hastalıkları görmek sıklaşıyor.

Göz kapaklarının sarkması aslında bir yaşlılık belirtisi fakat Myastenia Gravis adlı hastalığın veya beyin tümörü oluşturduğu biliniyor. Birde bu hastalıklara ek olarak “Gözlerde Sarılık” yani hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarından kaynaklanan durum vardır. Bir çok hastalığın tedavisi ön muayene sırasında belirlenebilir. Periyodik göz muayenesini mutlaka bir uzman doktor ile gerçeklendirilmesi ve sağlığa özen göstermeyi unutmamak ve insanın sağlığına dikkat etmesi gereken önemli bir konu olarak belirtiliyor.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM