Güneş Çarpması Nedir, Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Güneş Çarpması Nedir, Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir? Yazların kâbusu olan güneş çarpması belirtileri ve ilk yardımlardan bahsedeceğim. Güneş çarpması kişilerin güneş altından doğrudan olarak uzun süre kalmasıyla oluşan belli başlı ciddi tehlikelere yol açmaktadır. Hatta zaman zaman ölümlere dahi yol açmıştır. Beynimizin ısı düzenleme merkezini tahribata uğratır ve vücut ısısında değişimler gözlenir. Bu da beyin […]

Güneş Çarpması Nedir, Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Güneş Çarpması Nedir, Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Yazların kâbusu olan güneş çarpması belirtileri ve ilk yardımlardan bahsedeceğim. Güneş çarpması kişilerin güneş altından doğrudan olarak uzun süre kalmasıyla oluşan belli başlı ciddi tehlikelere yol açmaktadır. Hatta zaman zaman ölümlere dahi yol açmıştır. Beynimizin ısı düzenleme merkezini tahribata uğratır ve vücut ısısında değişimler gözlenir. Bu da beyin hücrelerinde kalıcı zararlar getirebilmektedirler. Bu durumda en fazla yaşlılar ve çocuklar daha dikkatli olmalıdırlar. Yazın saatlerin belli başlı zamanlarında kavurucu sıcağa eğer çıkarsa çıkmamalı ve gölgelik yerlerde oynamasına izin vermelisiniz. Yaşlılarımızı ise saat 12.00 ile 14.00 arası dışarı çıkmamalarına izin vermeyiniz.

Havanının sıcaklığı yarı sıra nem de güneş çarpmasını tetikler. Vücudunuz terlemesi güneş çarpmasına engeldir. Nedeni ise Vücudunuzu 36,5 -37,00 arasına ki dengede tutmaktadır. O yüzden güneş çarpmasından kurtulmak için su içmekte en önemli rol oynamaktadır. Giysilerinize dikkat etmeniz size güneş çarpmasından koruyacaktır. Mevsime uygun giysiler giymeniz ve açık renkli elbiseler tercih ediniz. Su tüketimine yazın oldukça dikkat edin ve susamayı beklemeden su için. Yazın güde metabolizmanıza bağlı olarak 1,5 lire ile 2,5 litre arasında tüketin. Soğuk ve ılık duşlar alın. Duş sizin vücut ısınızı düşürür ve rahatlamanıza yardımcı olmaktadır. Alkol ve aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmanız sizleri aynı şekilde güneş çarpmasından koruyacaktır.

Güneş çarpmasının belirtileri;

  • En önemli belirtisi diyebileceğimiz yüksek ateştir. 41 derecelere ulaşan hatta havale geçirebileceğiniz derecelere ulaşmaktadır.
  • Vücudunuz kontrolleri kaybedebilir ve sık sık baş ağrıları,
  • Bacak krampları,
  • Midede bulantı,
  • Kalp ağrısı ve hızında bozukluk,
  • Deride meydana gelebilecek kuruluk ve renk değişikliği,
  • Sık sık terleme.

Bunlar belli başlı belirtileridir. Eğer bu belirtiler görülürse hemen olarak ilk müdahalelerde bulununuz. Hastayı ilk olarak kendinde ise eğer moralini ve bedeni olarak rahatlatın. Sıcak ortamları derhal terk ettirin. Üzerinde ki kıyafetleri çıkartın ve soğuk bir duşa sokun. Bu sayede vücut ısısını dengelemeye çalışacaksınız. Bulunduğunuz ortamı havalandırın. Hasta kendinden geçmiş ise acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer kendindeyse bol bol sıvı tükettiriniz.

Öğretmenler İçin

 

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
güneş tedavi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM