Hastane Personeline Neden Şiddet Gösteriliyor?

Hastane Personeline Neden Şiddet Gösteriliyor? İnsanlar iş hayatında meslek sahipleri tarafından profesyonellik bekler ve hatayı pek hoş karşılamaz. Özellik mevzu tıp alanıysa sizden bir çeşit mükemmellik hatta kusursuzluk beklenir. Yapacağınız çok basit bir hata bile, hastalardan ziyade hasta yakınları tarafından ayıplanır. Yalnızca bunlarla da kalmayıp hastane ve benzeri sağlık kuruluşlarında uyulması gereken kurallara uyulmadığında eğer […]

Hastane Personeline Neden Şiddet Gösteriliyor?

Hastane Personeline Neden Şiddet Gösteriliyor?

İnsanlar iş hayatında meslek sahipleri tarafından profesyonellik bekler ve hatayı pek hoş karşılamaz. Özellik mevzu tıp alanıysa sizden bir çeşit mükemmellik hatta kusursuzluk beklenir. Yapacağınız çok basit bir hata bile, hastalardan ziyade hasta yakınları tarafından ayıplanır. Yalnızca bunlarla da kalmayıp hastane ve benzeri sağlık kuruluşlarında uyulması gereken kurallara uyulmadığında eğer sağlık personeli bir uyarı yaparsa buna sert bir şekilde karşılık verile biliniyor. İnsanlar bunu konunun sağlık olduğunu ve önemli olduğunu düşündükleri için yapsa da bu tutumlarının sadece işleri zora koştuğunun farkında değiller. Bazen sadece dikkatsizlikten dolayı tatsızlıklar yaşanabiliyor.

Bu durumun benzerine ise geçtiğimiz günlerde bir hastanenin Yoğun Bakım Ünitesi’nde denk geldim. Sağlık personellerinin içeri her giriş ve çıkışında kapının açılmasıyla birlikte hasta yakınları içeri akın etmeye başlıyor. Personeller içeri girişin yasak olduğunu dile getirdiklerinde üzerine yürüyüp ve hatta aşırıya kaçıp şiddet uygulayarak içeride yatan kişinin yakınları olduklarını söylüyorlar. Yoğun Bakım odalarının steril denecek kadar olmasa da yine de olabildiğince temiz olması gerekir. Dolayısıyla sağlık personelleri yalnızca işlerini düzgün yapmaya çalışıyorlar. Bunun karşılığında gördükleri muamelenin ise pek insancıl olduğunu söylenemez.

Aslında uyarılarda alınan tepki tedavi esnasında alınan tepkinin yanında yine hafif kalıyor. Bazen ufak bir iğnenin verdiği acıyla bile hastalar oldukça rahatsız olup hakaretler savurmaya başlanıyor. Hayatımızı kurtarmak için yeri geldiğinde kendininkini riske atan insanlar ,bu kutsal görevi kendine meslek edinebilmiş olanlar, için dua etmek veya minnettar olmak zorunda değilsiniz. Bu sizin insani yanınıza kalmış bir durumdur. Fakat gecesini gündüzünü bu uğurda uykusuz ve bitkin geçiren sağlık personellerine en azından hak ettiğinden daha az saygı göstermemeliyiz. Sonuçta her birimiz kurallara ve düzene uymakla sorumlu ve yükümlüyüz.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
hastane personel şiddet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM