Kalp Sağlığı Nasıl Korunur, Kalp Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Kalp Sağlığı Nasıl Korunur, Kalp Sağlığı İçin Neler Yapılmalı? Kalp, insan vücudunun en önemli organlarındandır. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak tüm hayatınız boyunca rahat etmenizi sağlayacaktır. Yeterli bir enerjiye sahip olmak içinde kalp sağlığı önemli bir etken. Kalbe Dikkat Etmek Rahat Bir Yaşam Sürmenizi Sağlar Kap, vücuda kan pompalama görevini üstlenen organımız. Dokulara oksijen ve […]

Kalp Sağlığı Nasıl Korunur, Kalp Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Kalp Sağlığı Nasıl Korunur, Kalp Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Kalp, insan vücudunun en önemli organlarındandır. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak tüm hayatınız boyunca rahat etmenizi sağlayacaktır. Yeterli bir enerjiye sahip olmak içinde kalp sağlığı önemli bir etken.

Kalbe Dikkat Etmek Rahat Bir Yaşam Sürmenizi Sağlar

Kap, vücuda kan pompalama görevini üstlenen organımız. Dokulara oksijen ve besin taşıyarak vücudun işlevlerini yerine getirmeyi sağlar. Karbondioksit gibi atık ürünleride uzaklatırır. Kalbimiz günde 100 bin kez çarpar. Tüm bu işlevleri gerçekleştirmek için kalbimizin oksijene ve besine ihtiyacı duyduğu biliniyor.

3 ölme sebebinden 1’i kalp hastalığıdır. Çok yaygın ve tehdit unsuru oluşturan kalp, milyonlarca insanın yaşam standartını düşürür. En yaygın kalp hastalığı ise koroner kalp hastalığı olduğu biliniyor. Koroner, kalp arterlerinin iç çeperlerinde birikmiş olan yağ kolesterol sebebi ile oluşur. Bu yağ yıllar boyu birikip, arter çapları giderek daralma yapar ve kan akışını yavaşlatır. Hatta bunun en kötüsü olarakta kalbin atmasını durdurur.

Kan akışı sınırlandırıldığı takdirde göğüste ağrılar oluşur. Kan akışı ciddi derecede azaldığında ise kalp krizleri oluşabilir.

Kalp Hastalığına Herkes Yakalanabilir!

Kalp hastalığı herkesi vurabilir. Çünkü hastalıkta birçok riskler vardır. Sigara, hareketsizlik, stres, yüksek kolesterol, fazla kilo, şeker, yaşlılık gibi birçok genetik faktörler kalp hastalığına ciddi derecede yol açar. Risklerden yaşlılıktaki sıkıntılar düzeltilemeyecekken, birçok hastalık tedavi edilebilir. Bu risklerden kurtulmanın tek yöntemi ise sürekli olarak kontrole gitmektir.

Kalp Hastalığından Nasıl Korunurum?

Bu hastalıktan kurtulmak için sigara hayatınızda olmaması gerekir. Rahatlamak ve hayatın tadını çıkaracak şeyler tercih edilip stresten tamamen uzak durulmalıdır. Hergün en az 30 dakika spor yapmak kalbi rahatlatacak önemli faktörlerdendir. Ayrıca kilonuzuda en sağlıklı düzeyde korumanız gerekir. Beslenme konusunda ise kesinlikle daha az doyuş yağ tüketmelisiniz. Hazır ürünlerden kaçının. Düşük yağlı ürünleri tercih edin. Şekere ve tuza çok dikkat edin. Eşit miktarda ve fazla olmayacak şekilde tüketin. Kalp rahatsızlığı aslında tüm çevremizde görülüyor fakat hala insanlar kendilerini strese sokuyor. Yiyeceklerine dikkat etmiyor. Bu gibi sağlık faktörlerinizi etkileyecek sıkıntıları hayatınızdan attığınız takdirde ömrünüzü ve vücudunuzu yormayarak yaşamınızı güzel sunabilirsiniz.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Güncel Sağlık

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM