Karaciğer yağlanması ile ortaya çıkan sağlık sorunları ve tedavisi

Karaciğer yağlanmasının belirtileri ve en fazla kimlerde görüldüğü ile Karaciğer yağlanmasının tedavi yöntemlerine dikkat etmek gerekli.

Karaciğer yağlanması ile ortaya çıkan sağlık sorunları ve tedavisi

Karaciğer yağlanması ile ortaya çıkan sağlık sorunları ve tedavisi

Yağlı olan karaciğerin, ciğerdeki hücrelere aşırı yağ bulunma durumudur. Bu hastalık tek başına meydana gelen bir olay olmadığı, bir bulgu olayı taşıdığı bilinir. En yaygın neden ile söylenecekse aşırı kilo, alkol, ilaç kullanımı ya da diyabet (şeker) hastalığı ve diğer bağımlılıklardan sebep ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Fakat karaciğerdeki yağlanma, örnek olarak hepatit virüsünün veya demir depolama hastalıkları gibi, bir başka hastalığında habercisi olabilir. Aşırı kilolardan kaynaklı yağlı karaciğer, alkole bağlı olarak bir karaciğerden ayırt edilmesi çok zordur. Her ne kadar hasta tarafından damgalayıcı bir sistem olarak algılansa bile vücuttaki muayenesi ile beraberinde gelen yaşam, içki kullanma alışkanlığı gibi birçok durum sorgulanır. Tüm dünya başta olmak üzere, ülkemizde de bu hastalık oldukça yaygın durumdadır.

Basit bir yağlı karaciğerin olumsuz olarak sizleri etkileyebildiğini bilmesiniz. Fakat çok nadir durumlarda karaciğer hasarlarına yol açtığı belirtilir. Karaciğer iltihaplanmış ise yani yağlı karaciğer hepatiti durumu söz konusu olmuşsa ciddiye alınması gereken bir durum olarak karşımıza çıkar. Bu iltihaplanma, alkole bağlı olarak hepatit ya da başka sebeplerden kaynaklı hepatit olarak birbirlerinden ayrı olarak iki yağlı karaciğer iltihabına da karaciğerin uzun vade hastalandığı, karaciğer sirozu oluşturduğu belirtilir. Karaciğer sirozu olgusunun karaciğer kanseri riskini de ağır bir risk olarak taşıdığı söylenebilir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir? Kimlerde Daha Çok Rastlanır?

En sık belirti olarak üst karnın sağ tarafındaki baskı hissiyatı, konsantrasyon bozuklukları ya da halsizlik gibi durumlar hastalığın belirtileridir. Yağlı karaciğerin kabul görülmüş bir ilaç tedavisi olmadığı gibi nedenlerinin açığa çıkarıldıktan sonra ortadan kaldırılması ile beraber çalışılır duruma gelinir. B durumdan sonra ise yağlı karaciğerin eski hale dönmesi mümkün olabilir. Aşırı kilolu kişilerin beslenmeleri değiştirilip, vücut aktivitelerini de arttırmaya gidilerek vücut ağırlığının yavaş ve dikkatli bir şekilde azaltıldığı öngörülür. Alkol sorunu olan kişiler ise bu durumdan sadece alkolü bırakmak ile kesin olarak bu kanıya kendilerini inandırmış olmaları gerekmektedir. Aşırı kilolu, alkol sorunu olan kişiler, menopoz çağındaki kadınlar, karaciğer hastalığı olanlar bu hastalığın risk altında olduğu kişilerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
karaciğer yağlanma

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM