Manuka Balı Nedir, Nelere İyi Gelir?

Manuka Balı Nedir, Nelere İyi Gelir? Manuka Balı Hangi Tedavilerde Kullanılır? Manuka Balı Nedir, Nelere İyi Gelir? Manuka balı olarak bilinen düyaca ünlü bal bildiğimiz ballara göre daha lezzetli ve sağlık açısından daha faydalı bal çeşididir. Yeni Zelanda ile özdeşeşmiş olan oraya özgü Manuka yapraklarından üretilen bir baldır. Manuka yaprakları, Yeni Zelanda halkı Maoriler tarafından yıllardır kullanılmaktadır. Manuka yaprakları ile hazırlanan içecek yüksek ateşe, […]

Manuka Balı Nedir, Nelere İyi Gelir?

Manuka Balı Nedir, Nelere İyi Gelir? Manuka Balı Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Manuka Balı Nedir, Nelere İyi Gelir? Manuka balı olarak bilinen düyaca ünlü bal bildiğimiz ballara göre daha lezzetli ve sağlık açısından daha faydalı bal çeşididir. Yeni Zelanda ile özdeşeşmiş olan oraya özgü Manuka yapraklarından üretilen bir baldır. Manuka yaprakları, Yeni Zelanda halkı Maoriler tarafından yıllardır kullanılmaktadır. Manuka yaprakları ile hazırlanan içecek yüksek ateşe, Manuka yapraklarının ezilerek hazırlanan yağın ise yaralara iyi geldiği söylenmektedir.

Manuka yaprakları, pahalıdır lakin manuka yapraklarından yapılan manuka balının antibakteriyel özelliği diğer ballara oranla çok daha fazla yüksektir. Normal ballar güneşe veya ısıya maruz kaldığında etkisi azalır ya da baln yapıs bozulur, manuka balı ise etkisini özelliğini kaybetmez.

Manuka balının iyi geldiği rahatsızlıklar ve hastalıklar nelerdir?

-Mide ülseri

-Yaraların iyileşmesine

-Cilt ülserine

-Boğaz ağrısına karşı çok etkilidir.
Antimikrobiyal özellikleriyle bilinir. Ayrıca antiviral özelliği ve bağışıklığı destekleyen antioksidanlar açısından çok  zengindir.

Egzama ve Akneye İçin Etkilidir

Akne ve egzamaya karşı etkilidir. Pek çok kişi hastalıklı bölgeye balı uygulayıp bir müddet beklettikten sonra fayda gördüğünü söylemektedir.

Yanıklara karşı etkili olduğu, ağrıyı ve yanma hissini aldığı bilinmektedir.

Diş plaklarını %35 oranında azalttığı ve diş eti kanamalarına iyi geldiği kaydedilmiştir.

Alerji ve sinüzite karşı da etkileri bilinmektedir. Semptomları %60 oranında azalttığı görülmüştür.

Uyku Problemi

Yüz maskesi olarak kullanıldığında güzelleştirir ve cildi canlandırır.

Uykusuzluk gibi sorunları olanların deri uykuya kolay geçmelerini sağladığı görülmüştür. Yatmadan önce süte katılarak içilebilir.

Manuka Balı Nedir, Nelere İyi Gelir?

Manuka Balı Nasıl Kullanılır?

Enfeksiyon, ısırık ve kesikler için cilde sürülerek uygulanıyor. Boğaz ağrıları ve sindirim sistemi için 1 kaşık yetiyor.

Bebekler ve Şeker Hastaları İçin Tehlikeli

Bir yaşından küçük bebeklerde kullanılmamalıdır. Şeker rahatsızlığı olanlarda tehlikeli olabilir. Manuka balının da çeşitleri bulunur. Tüketim miktarına dikkat etmek gerekiyor. Bal alerjiniz varsa kesinlikle tüketmeyin. Herhangi bir rahatsızlık için doktorunuz kontrolü haricinde kullanmamaya özen gösterin.

Manuka Balı Nedir, Nelere İyi Gelir?

 

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM