Öğretmen Hastalığı Olan Varis Nedir, Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Öğretmen Hastalığı Olan Varis Nedir, Varis Nasıl Tedavi Edilir? Öğretmenlik meslek hastalığı olarak bilinen Varis tedavisini Öğretmenler İçin olarak araştırdık ve sağlam kaynaklardan bir derleme yaptık. Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Bacaklarda derinin hemen altında yer alan toplardamarların genişlemesine varis denilmektedir. Toplardamarlar kirli kanı temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan, kirli kanın temizlenmesine aracılık eden damarlardır. Toplardamarların içinde yukarı […]

Öğretmen Hastalığı Olan Varis Nedir, Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Öğretmen Hastalığı Olan Varis Nedir, Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Öğretmenlik meslek hastalığı olarak bilinen Varis tedavisini Öğretmenler İçin olarak araştırdık ve sağlam kaynaklardan bir derleme yaptık.

Varis Nedir? Nasıl Oluşur?

Bacaklarda derinin hemen altında yer alan toplardamarların genişlemesine varis denilmektedir.

Toplardamarlar kirli kanı temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan, kirli kanın temizlenmesine aracılık eden damarlardır. Toplardamarların içinde yukarı doğru akışı kolaylaştıran ve aşağıya doğru ise kanın toplanmasını engelleyen kapaklar bulunmaktadır. Bu kapaklarda hasar oluştuğu zaman kan aşağı yönde basınç oluşturur ve toplardamarlarda varis oluşur.

AYAKTA FAZLA DURMAYIN

Varis
Varis

Öğretmenler gibi ayakta uzun süre duranlarda varis çok fazla gözükmekte olup özellikle ayakta hareketsiz olarak durma, genetik yatkınlık ile fazla kilolar varis oluşumunu hızlandırmaktadır.

Varis rahatsızlığı ülkemizde her beş kişiden birinde görülmektedir. Ayrıca bu rahatsızlık yaşam kalitesini etkilemektedir.

VARİS ÇEŞİTLERİ

3 tip varis çeşidi vardır.

1. Büyük varisler: Deriden bariz çıkıntı yapan, çapları 4-15 mm arasında değişen varislerdir.
2. Orta boy varisler: Deriden hafif çıkıntı yapan, yeşil renkli, çapları 2-4 mm arasında değişen varislerdir.
3. Kılcal varisler: Deriden çıkıntı yapmayan, çapları 1-2 mm den küçük olan kırmızı-mor renkli varislerdir.

Varis Hastalığı mutlaka önemsenmeli ve tedavisi ihmal edilmemelidir.

Varis Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Bacak damarlarının belirginleşmesi
  • Damarların kabarıklaşması ile birlikte damarların kıvrımlı bir hal alması
  • Ağrı
  • Kaşıntı
  • Geceleri artan yanmalar
  • Kramplar
  • Dolgunluk /huzursuzluk hissi

Varis Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Tedavisi
Varis Tedavisi

Varis hastalığında son gelişmelere kadar en bilinen tedavi çözümü cerrahi müdahale çözümüydü. Varis eğer başlangıç noktasında tespit edilip tedaviye başlanırsa  damara lazer sokup, yakarak damarın devre dışı bırakılması ile ya da iğneyle damarın içine girip, ilaçla damarı yakma işlemi ile tedavi edilebilir. Bu yöntemde köpük denilen kimyasal sıvı, yakıcı bir ilaç olduğundan damarın içine veriliyor ve damarı yakıyor. Bu işlem çok kısa ve ağrısız tamamlanıyor. Bu işlemden sonra komplikasyon görülme ihtimali çok az. Ayrıca varis tedavisinde yapılan bu işlem ortalama 10 dakika sürüyor. Bu işlemin ardından hasta günlük hayatına devam ediyor.

Varis Tedavisinde Varis Çorapları İşe Yarar Mı?

Varis çorapları normal çoraplara göre 20 kata kadar basınç uyguladığında ve giyilmesinin meşakatli olmasından dolayı varis çorabıkullanmak zordur. Varis çorabı  damarı baskı ile dışarıdan bastırır ve damarlardaki bozulan kapakların kanı kaçırmasını engeller. Çorap giyildiği sürece rahat hissettirir ancak çorap çıkarıldığında rahatsızlık devam eder. Varis çorabı kesin değil geçici çözümdür.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
öğretmen varis

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM