Öksürüğe Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Öksürüğe Hangi Bitkiler İyi Gelir? Öksürüğe Hangi Bitkiler İyi Gelir? Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler, Bitki Çayları “Öksürüğe iyi gelen bitkiler” konulu makalemizde öksürük tedavisine yardımcı bitki karışımları ve boğazı rahatlatan ve öksürüğü kesen bitki çayları hakkında bilgi verilecektir. Astım, alerjik hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi nedenlerle oluşan öksürüğe tıbbi tedaviye ek olarak bitki tedavisinin […]

Öksürüğe Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Öksürüğe Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Öksürüğe Hangi Bitkiler İyi Gelir? Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler, Bitki Çayları

“Öksürüğe iyi gelen bitkiler” konulu makalemizde öksürük tedavisine yardımcı bitki karışımları ve boğazı rahatlatan ve öksürüğü kesen bitki çayları hakkında bilgi verilecektir.

Astım, alerjik hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi nedenlerle oluşan öksürüğe tıbbi tedaviye ek olarak bitki tedavisinin yapılması hastalığın seyrinde iyileşme sağlayacaktır.

Öksürüğe iyi gelen bitkiler

Bal: Bal içeriği itibariyle boğazı sıcak tutma ve bağışıklığı güçlendirme etkisine sahiptir. Ayrıca öksürüğü kesen bitkileri ve bitki çaylarını daha kolay içilebilir hale getirmektedir. Bu nedenle öksürüğe iyi gelen gıdalar genellikle ballı karışımlardır.

Zencefil: Boğazdaki gıcığı yok etmede en etkili maddelerden biridir. Zencefil hem yaş olarak hem de kurutulmuş haliyle etkilidir. Tadı acı olduğu için balın içine rendelenerek tüketilir. Zencefilli bal gerek boğazdaki gıcığı kesmesi, gerekse boğazı bir müddet sıcak tutarak öksürük nöbetlerinin arasını açması nedeniyle öksürüğe iyi gelen bir karışımdır.

Zencefil küçük parçalar halinde çiğnenerek veya dil altında bekletilerek de kullanılır. Etkisini çabuk gösterir. Zencefil’in çayı da öksürüğü keser. Yapımı oldukça kolaydır. Kaynamış suya bir miktar zencefil atılır ve on onbeş dakika demlenir. Suyu içilir. Zencefil oldukça acı bir maddedir bu nedenle genellikle bal ile birlikte tüketilir. Astım hastalarının veya bünyesi zayıf çocukların zencefilli bal karışımını sürekli kullanmaları akciğeri ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Turp: Turp da zencefil gibi boğazı rahatlatan ve gıcığı önleyen bir bitkidir. Fakat asıl etkisini bal ile etkileşime girdiğinde gösterir. Halk arasında sıkça kullanılan turp suyu kürü öksürüğün yanında çocuklarda oluşan astıma iyi gelir. Büyüklere de faydalıdır.

Turp kürü şöyle yapılır:

Yıkanmış kara turpun baş tarafından dolma kabağı oyar gibi oyulur. Bu oyuğa bir yemek kaşığı bal konur. Kara turp akşamdan bir kaba konur. Sabah kap su ile dolacaktır. Bal ile etkileşime giren turp içindeki tüm suyu kaba bırakacaktır. Öksürük için şifalı olan bu sudur. Bitene kadar sabah akşam birer tatlı kaşığı, öksürük daha şiddetliyse daha fazla da kullanılabilir. Su bitince yenisi hazırlanmalı ve öksürük geçene kadar devam edilmelidir. Astım rahatsızlığı olanların bu kürü aralık vermeden kullanmaları gerekir. Çünkü bu kürün devamlı kullanılması bağışıklığı kuvvetlendirir.

Yukarıda sayılanlar dışında da öksürüğe iyi gelen bitkiler bulunmaktadır. Fakat daha zor bulunmaları ve neticede aynı işlevi görmeleri nedeniyle burada yer verilmemiştir.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları

Öksürüğe doğal çözüm için bitki çaylarının tüketilmesi önerilir. Bitki çaylarının muhtevasında bulunan vitamin ve mineral öksürüğe karşı etkilidir.

Öksürüğe iyi gelen bitki çaylarının başında zencefil çayı gelir. Zencefil çayı şu şekilde yapılır:

Önce yaş zencefil rendelenir. Zencefilden iki üç santimlik bir parçanın rendelenmesi yeterlidir.  Çaydanlıkta suyu kaynatılır ve içine rendelenmiş zencefil atarak on onbeş dakika demlenmesi beklenir. Sade veya bal ile tatlandırılarak günde birkaç bardak içilir. Zencefil çayı hem nefes açar, hem de boğazdaki gıcığı alır.  Zencefil çayına tarçın atılırsa kuvveti artar, boğazı ısıtır.

Nane limon çayı: Nane limon çayı üst solunum yolu enfeksiyonla gelen öksürüğe karşı etkilidir. Nane boğazı rahatlatır nefesi açar. Limon ise içeriğindeki C vitamini ile bağışıklığı güçlendirir. Nane limon çayının etkisini artırmak ve öksürüğü kesmek için içerken bal ile tatlandırılır.

Nane limon çayı yapımı için limon parçalara ayrılıp çaydanlığa atılır. Üzerine yaş veya kuru nane eklenir. Göz kararı su eklenerek kaynatılır. Eğer civanperçemi katılırsa etkisi daha yüksek olur.

Adaçayı: Bitki çayları içinde en bilinenlerden birisi de adaçayıdır. Yapılışı oldukça kolay olan adaçayı vücuttan toksinlerin atılışını hızlandırdığı için hastalıkların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Adaçayının mentollü kokusu nefes açmada ve acımtırak tadı boğazı temizlemede etkilidir. Öksürük problemi olanların boğazı nemli ve sıcak tutması gerekir. Yapılışı kolay olan adaçayının gün içinde tüketilmesi bu amaca hizmet  eder.

Ihlamur çayı: Ihlamur çayı balgam söktürücü etkisi olduğu için öksürüğe iyi gelir. Ihlamur çayı sadece ıhlamur ile yapılabildiği gibi kuşburnu, nane, papatya gibi bitkilerle karıştırılarak da yapılabilir. Balgam söktürerek boğazı rahatlatır ve vücut direncini artırır.

Keçiboynuzu çayı: Keçi boynuzu kırılarak veya bütün halinde kaynatılırsa, elde edilen suyu bağışıklığı kuvvetlendiren, balgam söktüren ve vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan  özelliğe sahiptir. Zengin çinko ve kalsiyum içermesi nedeniyle kuvvet verir, vücut direncini artırarak zindelik sağlar. Keçiboynuzu çayı hastalıkların daha çabuk atlatılmasını sağlar. Hafif şekerli ve kalorili bir çay olup öksürüğe iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren keçiboynuzu çayı özellikle astım ve alerjik rahatsızlıklardan kaynaklanan öksürüğe iyi gelir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun soğan çayı kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu öksürüğe soğan çayı kürü tavsiye etmektedir. Çaydanlıkta iki su bardağı suya birkaç parçaya bölünmüş soğan atılır ve kaynatılır. Ilık haliyle boğaz kurudukça içilir.

Bunların yanı sıra anti bakteriyal özelliği ile kekik, boğazı yumuşatan okaliptüs, boğaz tahrişini önleyen meyan kökü ve antibakteriyel özelliği olan sarımsak kaynar su ile demlenerek ılık haliyle içilirse öksürüğe iyi gelir.

 

Öksürük, başladı mı kolay kolay geçmeyen, zaman zaman insanın krize bile girmesine neden olan önemli bir sağlık sorunu. Gece uykulardan uyandıran ya da önemli bir toplantı sırasında sizi zor durumda bırakabilen öksürük krizlerinden kurtulabilmek için özellikle bitkilerden yararlanmak gerekir.

 

1-IHLAMUR ÇAYI: Öksürük denilince ilk akla gelen çay ıhlamur. İçerisindeki bileşenlerden flavonoidler; iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, musilajların; tahrişi önlediği ve boğazı yumuşattığı yönünde birçok veri mevcut. Bu nedenle öksürüğe karşı günde 2-3 bardak çay içebilirsiniz. Tedaviye yönelik kullanılan ıhlamur çayına şeker ilave etmeyin. Şeker, çaydaki etkili bileşenlerle reaksiyona girebiliyor. Bal ilavesini ise 40 derecenin altındaki sıcaklıklarda yapmak gerekiyor.

 

2-TAZE VEYA KURU AYVA YAPRAĞI: Ayva meyvesi ve yaprakları yıllardan beri öksürük tedavisinde kullanılıyor. İçerisindeki bileşenlerin boğaz yolu enfeksiyonlarında etkili ve boğazı yumuşatıcı etkisi bulunuyor. Bitkilerin çiçek ve yaprak kısımları demleyerek içebilirsiniz. Tedavi amacıyla içiyorsanız şeker ilave etmeyin. Kuru ayva yapraklarını 10-15 dakika, taze ayva yapraklarıbı ise 3-5 dakika demleyerek günde 2-3 fincan kadar içebilirsiniz.

 

3-EKİNEZYA ÇAYI: Ekinezya bitkisinin ağırlıklı olarak soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklardan korunmada kullanımı öneriliyor. Yapılan çalışmalar ekinezyanın boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellediğini gösteriyor. Demlenerek ve içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilavesi ile günde 2 fincan kadar içebilirsiniz.

 

4-AYVA, BAL VE IHLAMUR: Bu karışımdan elde edilen çay, öksürüğe karşı oluşturulabilecek en muhteşem karışımlardan biri. Ayva, bal ve ıhlamurdan oluşan çay boğazları yumuşatıyor ve iyileşme sağlıyor. Günlük 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz.

 

5-ZENCEFİL, BAL VE KARANFİL: Karanfilin içerisindeki uçucu bileşenler, ağız ve boğaz yolu iltihaplarında, bakteri ve virüslerin yol açtığı enfeksiyonlarda antiseptik ve ağrı hissini azaltıcı etkiye sahip. Zencefilin içerisindeki bazı bileşenlerin de iltihap giderici etkisi düşünüldüğünde, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı kadar toz zencefil ve 1 çay kaşığı kadar karanfil ile karıştırılarak kür halinde içilebilirsiniz. Arzu ederseniz bu karışıma limon da ekleyebilir ve günde 1-2 tatlı kaşığı içebilirsiniz.

 

6-TOZ KARABİBER VE BAL: Yürütülen birçok çalışmada bağışıklık sistemini güçlendirici, kanser karşıtı, yangı ve spazmları iyileştirici etkileri ortaya konulan toz karabiberin, öksürüğe karşı meyvesini demleyerek gargara yapabilirsiniz. Ayrıca yine tane karabiberi ılık suda demleyip 1 tatlı kaşığı bal ilavesiyle içebilirsiniz. Fakat reflü, gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarınız varsa bu çaydan sınırlı tüketmeniz gerekiyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireyler günde 2-3 tatlı kaşığı kadar tüketebilir.

 

7-YEŞİL ÇAY VE KAKULE: Yeşil çayın yüksek antioksidan özelliği artık herkes tarafından bilinirken kakule ile birleşen yeşil çayın hem bağışıklık sistemi hem de boğaz yolu enfeksiyonlarında etkisi büyük. Yoğun derişimli çayı gargara olarak kullanabilirsiniz ve kakule ilaveli yeşil çayı günde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Fakat hipertansiyon veya taşikardi probleminiz varsa günde 2 fincanı geçmeyin.

 

8-AYVA ÇAYI: Ayva çayının öksürükte yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi bulunuyor. 1 çay kaşığı parçalanmamış ayva tohumunu 1 fincan su içerisinde 5-10 dakika kadar demledikten sonra içebilirsiniz. Genellikle bitki çayları hafif etkili olduğundan yemeklerden 30 dakika önce veya 1-2 saat sonra mide boşken içmeniz çayın olumlu etkisini artırıyor.

 

9-ZENCEFİL, KARABİBER, BAL, LİMON, TARÇIN: 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 çay kaşığı toz tarçın ve yarım limonu karıştırarak gün içerisinde öğün aralarında mide boşken günde 2-3 tatlı kaşığı tüketerek öksürüğün tahriş edici etkisini azaltabilirsiniz.

 

10-MEYAN KÖKÜ, ŞAHTERE, ZENCEFİL: 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ve 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 bardak kaynatılmış suyun içerisine ilave ederek 3-5 dakika demleyin. Bu çayı gün içerisinde 2-3 fincan kadar tüketilebilirsiniz.

 

BİTKİSEL KARIŞIM VE BİTKİ ÇAYLARININ PÜF NOKTALARI

  • Bitki çaylarının bir kısmı demlenerek içilebildiği gibi bir kısmı da kaynatılarak içilmeli. Bu iki yöntem birbirinden çok farklı. Bitkilerin odun, kabuk, kök gibi kısımları kaynatılarak hazırlanmalı ve ortalama süre 30 dakika olmalı.
  • Bitkilerin yaprak, çiçek gibi kısımları ise demlenerek hazırlanmalı ve demleme süresi 5-20 dakika civarında olmalı.
  • Her bitkinin çayı olmuyor. Bitki bileşenlerinin sıcak suya dayanıklı olması gerekiyor.
  • Bitki çayları tedavi amaçlı kullanılıyorsa şeker ilave edilmemelidir.
  • Bitki çaylarının etkisini gösterebilmeleri için açken tüketmelisiniz, yemekten 30 dakika önce veya 1-2 saat sonra içmeye özen gösterin.
  • Çay hazırlanması aşamasında taze su kullanın. Aksi takdirde suyun içerisindeki mineraller değiştiği için çayın kalitesi olumsuz etkileniyor.
  • Uçucu bileşenlere sahip çaylar için ağzı kapaklı fincanlar kullanın. Bitki kısımları çay yapılmak üzere ufalandığında oksijen ile temasa açık hale gelip değişime uğrayabiliyor. Kapalı kaplarda saklayın.

 

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Önemli: Bilgi ve haberlerimizi, Facebook, Twitter ve Google+1 da paylaşırsanız memnun oluruz.

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan bilgiler, resimler, haberler izin alınarak, kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir. www.ogretmenlericin.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM