Şeker Hastalarına Tavsiyeler, Öneriler

Şeker Hastalarına Tavsiyeler, Öneriler Bildiğimiz diğer adı Şeker Hastalığı olan Diyabet, belirli bir süreden fazla insanda bulunan yani kronik bir hastalıktır. Öncelikle diyabet vücuttaki insülin miktarının veya insülinin vücutta kullanımının gerekenden az olmasından kaynaklanır. Şeker hastalığının günümüzde mutlak bir tedavisi yoktur. Bu yüzden onunla yaşamayı öğrenmeniz ve onu bir hastalıktan ziyade size için yazılmış olan […]

Şeker Hastalarına Tavsiyeler, Öneriler

Şeker Hastalarına Tavsiyeler, Öneriler

Bildiğimiz diğer adı Şeker Hastalığı olan Diyabet, belirli bir süreden fazla insanda bulunan yani kronik bir hastalıktır. Öncelikle diyabet vücuttaki insülin miktarının veya insülinin vücutta kullanımının gerekenden az olmasından kaynaklanır. Şeker hastalığının günümüzde mutlak bir tedavisi yoktur. Bu yüzden onunla yaşamayı öğrenmeniz ve onu bir hastalıktan ziyade size için yazılmış olan bir diyet listesi olarak görmeniz işleri kolaylaştıracaktır. Diyabet hastalarının yeme ve içmelerine olabildiğince dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun içinse öncelikle bir diyabet diyetisyenine başvurup kendilerine özgün bir diyet listesi hazırlamaları gerek.

ŞEKER HASTALARININ DİYETİ

Şeker hastalarının diyet listesinde bir besinin alımının tamamen kesilmesi söz konusu değil. Her ne kadar adı Şeker Hastalığı olsa da buna şeker de dahil. Bunun yerine bazı durumlarda kullanımının azaltılması gerekebilir. Tuzlu yiyecekler (özellikle salamuralar) ve yağlı gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Yiyecekleri yağda kızartmak yerine ızgara yapmak veya fırınlamak daha iyi bir seçenek olacaktır. Mümkünse su da haşlamak hem sindirimi hem de sağlığınıza etkisi açısından sizi rahatlatır. İnsülin tedavisi görüyorsanız yanınızda daima şeker içeren ufak besinler taşımanız tavsiye edilir. En ideal seçenek birkaç adet kesme şeker olacaktır. Günlük sıvı tüketiminiz en az 1-1.5 litre kadar olmalıdır. Bu sınırın altına düşmemeye özen göstermelisiniz.

Diyabetliler için en önemli etkenlerden biri de kilolarını ideal seviyede tutmaktır. Her besin türünden vücudun ihtiyacı kadar alıp düzenli egzersiz yaparak kilonuzu istediğiniz aralıklarda zorlanmadan tutabilirsiniz. Şeker hastaları için üretilmiş olan çikolata gibi ürünleri yiyebilirsiniz fakat aşırı alımında vücuda çok fazla kalori yüklemesi yapacağınızı unutmayın. Fazladan kilolara davet açmak yerine kararında tüketerek arzularınızı bastırabilirsiniz. Mecbur kalmadıkça hiçbir öğünü atlamayın ve programınıza diyetisyeniniz eşliğinde ara öğünler ekleyin. Unutmayın, düzenli beslenerek vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayıp egzersiz ile de gelişimini sağlayıp zinden düşmesini de önleyebilirsiniz.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM