Tırnak Mantarı Nedir, Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı Nedir, Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? Estetik görünümün düşmanı olan tırnak mantarları yaz aylarında tekrar gündeme gelmeye başladı. Her ne kadar estetik görünüm düşmanı diye belirtmiş olsak da yalnızca bir görünüş bozukluğu değil aynı zamanda da bir çeşit hastalık sayılabilecek tırnak mantarları, konuyla ilgili uzmanların söylediğine sıcak ve nemli ortamlarda daha hızlı üreyip […]

Tırnak Mantarı Nedir, Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı Nedir, Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik görünümün düşmanı olan tırnak mantarları yaz aylarında tekrar gündeme gelmeye başladı. Her ne kadar estetik görünüm düşmanı diye belirtmiş olsak da yalnızca bir görünüş bozukluğu değil aynı zamanda da bir çeşit hastalık sayılabilecek tırnak mantarları, konuyla ilgili uzmanların söylediğine sıcak ve nemli ortamlarda daha hızlı üreyip bu süreci hızlandırdığını belirtti. Tırnak mantarının belirtisi tırnaklar üzerinde sarı, yeşil ve kahverengi tonlarında renk değişimlerinin görülmesi, tırnak üst yüzeyinin soyulması, tırnaklarda sertleşme ve yerinden ayrılmadır. Eğer bu belirtiler sizde de varsa tırnak mantarlarına yakalanmış olma olasılığınız oldukça yüksek.

AĞIZ KOKUSUNA DİKKAT

Bakteri ve mantarların ıslak ortamda ürediğini söylemiştik ve buna ek olarak ağınız kokuyor ise bu da tırnak mantarını işaret ediyor olabilir. Öyleyse buna yönelik tedbirler alabilirsiniz. Örneğin gün içerisinde sürekli ayakkabı içerisinde terlemiş olan ayaklarınızı önce yıkayıp sonra iyice durulayarak mantarı önlemeye yönelik bir adım atabilirsiniz. Ne olursa olsun ayaklarınızı nemli bırakmamalısınız. Duş aldıktan sonra, genel temizlikte ve hatta abdest aldıktan sonra bile parmak aralarınız dahil olmak üzere ayağın tamamını kağıt havlu gibi şeylerle kurulamalısınız. Eğer zaten tırnak mantarınız varsa tedavisi için ilaç kullanımına devam ederken bir yandan da hijyene önem göstererek bu süreci hızlandırabilirsiniz.

TIRNAK MANTARI BULAŞICIDIR!

Tırnak mantarından korunmak yalnızca kendiniz için değil bir nevi aileniz içinde bir tür sorumluluk. Bildiğiniz üzere tırnak mantarı bulaşıcı ve tedavi süreci uzun bir rahatsızlıktır. Sadece sizin mantara yakalanmanız, eğer bir başkasıyla aynı tırnak makasını kullanıyor veya aynı havluda el ve ayaklarınızı duruluyorsanız bu onun içinde risk teşkil ediyor. Bu nedenden dolayı tırnak makası, havlu, törpü gibi malzemelerin kişiye özel kullanımı mantarın bulaşıcılığını önleyecektir. Tüm bunları yapmanıza rağmen yine de tırnak mantarına dair belirtileri kendinizde görüyorsanız bir dermatoloğa görünmenizde fayda var.

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
mantar tedavi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM