Uyku bozukluğu nedenleri ve uyku bozukluğunu tedavi yolları

Uyku bozukluklarının sebepleri ile bir bireyin gün içerisinde ne kadar uykuya ihtiyaç duyduğunu sizlerle paylaşıyoruz.

Uyku bozukluğu nedenleri ve uyku bozukluğunu tedavi yolları

Uyku bozukluğu nedenleri ve uyku bozukluğunu tedavi yolları

Uyku; gün boyunca yorulan vücudun ve yıpranan sinir sisteminin,  dinlenmesi, yenilenmesi için kendini bakıma aldığı bir zaman bölümüdür. Bu zaman bölümünde meydana gelen sorunlar (erken uyanma-uykuya dalamama) vücudun kendini yenilemesine engel olduğu için kişi kendini ruhsal ve bedensel olarak kötü hisseder.

Yapılan araştırmalarda uyku ihtiyacı yaklaşık 9-10 saattir. Yetişkin bir birey için günlük 7-8 saat uyku yetmektedir. Ancak bu kişilere göre farklılıklar göstermektedir. 4-5 saat uykuyla yetinen bir insan olabileceği gibi, 9-10 saat uyuduğu halde hala uykusuzluk çeken insanlar da mevcuttur. Yaşlı insanların vücut işlevleri yavaşladığı için ve gün boyunca fazla hareket edemediklerinden dolayı uyku süreleri de daha azdır. Sıkıntılı ve stresli kişiler daha çok uyumaktadır. Hayatla barışık, neşeli insanların daha az uyuduğu ispatlanmıştır.

Uyku bozuklukları sadece kısa uykularla değil aşırı uyku haliyle de kendini göstermektedir. Kişi 9-10 saat uyuduğu halde hala kendini uykusuz hisseder, uyanmakta güçlük çeker. Başkalarının yardımıyla uykudan uyandırılır.

UYKU BOZUKLUKLARI NEDENLERİ

Uyku bozukluklarının psikolojik ve biyolojik birden fazla nedeni vardır. Ağrılı bir hastalık veya kullanılan ilaçlar çoğu zaman biyolojik neden olarak gösterilmektedir. Sosyal ilişkiler, duygusal problemler günlük yaşamda başa gelen problemler, iş yerinde, evde ya da okulda yaşanan stres ortamı kişinin üzerinde baskı oluşturmaktadır. Bu tür gerginlikler rahatlamayı güçleştirir, iştahı etkilediği gibi bir de uyku düzenini bozar.

Depresyon uyku bozukluklarının en önemli nedenleri arasında bilinmektedir. Bu durumda hasta çok zor uyur. Geceleri aralıksız, keyifli bir uykudan mahrum kalır. Sık sık uyanma, sabah erken kalkma gibi problemleri vardır. Bu da onun daha çok endişelenmesine neden olmaktadır.

Ayrıca akşamları fazla miktarda tüketilen kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler uykusuzluk nedeni olabilir.

SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Uykusuz sağlıklı bir yaşamdan söz edilmesi mümkün değildir. Uykusuzluğun giderilmesinde yapılması gereken en önemli tespit uykusuzluğun gerçek nedenini bulmaktır. Bunun için uyku şablonu gözden geçirilmelidir. Uyku bozukluğu için yakınan hastanın saat kaçta yatağa girip kaçta kalktığı, gece kaç defa uyandığı ve uyandığında kendini ne kadar dinlenmiş hissettiği not edilmeldir. Birkaç hafta uygulanacak olan bu yöntem neden rahat bir şekilde uyunulamadığı konusunda yardımcı olacaktır.

Yorucu geçen günün ardında kişiyi etkileyen baskı ve kaygıları en aza indirgenmek için kas gevşetme teknikleri, nefes alma teknikleri veya rahatlık sağlayacak yatak rutini geliştirmek hasta için faydalı olacaktır.

Kullanılacak olan uyku ilaçları kısa süreli uykusuzluk nöbetlerinde ve stres dönemlerinde faydalı olabilir. Ancak sürekli olarak kullanılacak olan ilaçlar bir süre sonra etkisini azaltacak,  daha yüksek dozda ilaçların kullanılmasını gerektirecektir. Bu da daha farklı bedensel ve ruhsal sorunlara yol açar.

Sağlıklı bir uyku için, gün içinde olan kısa uykulardan kaçın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
uyku uyku bozukluğu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM