Yanıklarda İlk Yardım, Yanıklarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yanıklarda İlk Yardım, Yanıklarda Yapılması Gerekenler Nelerdir? Toplum olarak sürekli dile getirdiğimiz bir söz vardır “Bela geliyorum demez.” Bu sözün doğruluğuna hayatımızda her gün defalarca kez kendimiz tanık oluyoruz. Evde, işte, okulda, sokakta ve insanların bulunduğu her yerde dikkatsizlikten veya elde olmayan nedenlerden dolayı bazı kazalar olabiliyor. Maalesef ki bu kazalar hayatın bir parçası ve […]

Yanıklarda İlk Yardım, Yanıklarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yanıklarda İlk Yardım, Yanıklarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Toplum olarak sürekli dile getirdiğimiz bir söz vardır “Bela geliyorum demez.” Bu sözün doğruluğuna hayatımızda her gün defalarca kez kendimiz tanık oluyoruz. Evde, işte, okulda, sokakta ve insanların bulunduğu her yerde dikkatsizlikten veya elde olmayan nedenlerden dolayı bazı kazalar olabiliyor. Maalesef ki bu kazalar hayatın bir parçası ve tam olarak önüne geçilemiyor. Asıl dikkat çekilmesi gereken nokta ise kazanın içerisinde yanık olduğu zaman insanlar kaygılanıyor ve nasıl bir tepki vereceklerini şaşırıyorlar. Belki bunun nedeni kişi olayı atlatsa bile vücudunda iz kalacak endişesi belki de kişinin derin bir acı çekmesinden kaynaklanan telaş durumudur. Fakat iyi bir ilk yardım yanığı en az hasarla atlatmaya yardımcı olacaktır.

YANIK ÇEŞİTLERİ VE TEDAVİLERİ

Öncelikle yanık üç dereceden oluşur. Birinci derece yanıkta kuru, kızarık ve hafif şiş bir cilt görülür. Bunun en iyi örneği orta derece de olan güneş yanığı diyebiliriz. Bu derecede ki bir yanıkta ilk yardım olarak yanan bölge soğuk suya tutulmalı veya su dolu bir kap içerisinde 5-10 dakika kadar bekletilmelidir. Genellikle 2 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. İkinci derece yanıklarda cilt kızarık ve nemlidir. Bunun yanı sıra deri üzerinde bül denilen içi sıvı dolu kesecikler oluşur. Yanan kişi şiddetli bir ağrı hisseder. Isınmış su ve cisimlerle, ateşle veya bazı kimyasal maddelerle direkt temasla oluşur. Birinci derece yanıkta yapılan işlemler burada da yapılabilir. Yanık uzuvlardaysa elevasyonu (kalp seviyesinin üzerine çıkarılması) sağlanır. Dolaşımı engelleyen aksesuarlar çıkarılır ve üzeri temiz bir bez ile örtülüp sarılabilir.

En ciddi ve tehlikeli yanıklar üçüncü derece yanıklardır. Derinin tüm tabakalarını etkilemekle kalmaz deri altında bulunan kas, kemik ve hatta organlara bile hasar verebilir. Cilt kuru, sert ve siyaha vuran tonlarda bir görünüm alır. Sinirler ve dokular artık işlevlerini yerine getiremediği için ağrı hissedilmez. Elektrik çarpması veya yanan cisimlerle uzun süreli temastan dolayı oluşabilir. Hastayı yanan kaynaktan uzaklaştırdıktan sonra seri bir şekilde soğutma işlemi uygulanır. Üçüncü derece yanıkta olay yerinde yapılabilecekler oldukça kısıtlıdır. Bu yüzden hızlı bir şekilde bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır. Yanık sonrasında hızlı bir ilk yardımla birçok şey değiştirilebilir. Lütfen sizde bilinçlenin ve çevrenizdekileri bilinçlendirin.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM