Yaşlanmayı Nasıl Yavaşlatabiliriz, Neler Yapmalıyız?

Yaşlanmayı Nasıl Yavaşlatabiliriz, Neler Yapmalıyız? Hepimizin çokça korktuğu yaşlılık konusu her geçen zaman insanlarda ayrı bir korku uyandırıyor. Ayrıca her geçen saniyenin ardından yaşlanıyoruz. Mesela şuan 1 saniye geçti bunu okurken, biz yaşlılığa tekrardan adım attık. Zamanı durduramayacağımıza göre, vücudumuzu geliştirip sağlıklı beslenerek geleceğimizi güvende tutabiliriz. Zaman geçtikçe yaşlıları gördüğümüzde o gözümüzün korkusu, hele hele […]

Yaşlanmayı Nasıl Yavaşlatabiliriz, Neler Yapmalıyız?

Yaşlanmayı Nasıl Yavaşlatabiliriz, Neler Yapmalıyız?

Hepimizin çokça korktuğu yaşlılık konusu her geçen zaman insanlarda ayrı bir korku uyandırıyor. Ayrıca her geçen saniyenin ardından yaşlanıyoruz. Mesela şuan 1 saniye geçti bunu okurken, biz yaşlılığa tekrardan adım attık. Zamanı durduramayacağımıza göre, vücudumuzu geliştirip sağlıklı beslenerek geleceğimizi güvende tutabiliriz. Zaman geçtikçe yaşlıları gördüğümüzde o gözümüzün korkusu, hele hele yatalak yaşlıları gördüğümüzde içimizin gidişini biliyoruz.

Yaşlanmayı Nasıl Yavaşlatırız?

Kimi çevreler ‘her canlı ölümü tadacaktır’ sözünden Yaşlanmamızı durdurmak için bunun hiçbir zaman mümkün olamayacağını söylerken kimi çevreler ise ileride mümkün olacağını vurgulamaktadır. Şu anda yapabileceğimiz tek şey yaşlanmayı yavaşlatmak. Bunu yapmak için en önemli şey spor ve besin. Beslenmemizden başlayacak olursak, Meyve suyunun insan vücuduna yapmış olduğu katkıyı bilim adamlarının açıklamasından hiç dinlediniz mi? Portakal, greyfurt, elma, karpuz ve kavun gibi meyvelerin suyunu içmek sağlık açısından çok yararlı. Fakat bu meyve sularının meyve suyu sıkacağında sıkılmamasına dikkat edilip blenderden geçirilmesi en önemli etken. Meyve sularına yoğurt ve tarçın eklenmesi de ayrı bir yarar sağlıyor.

Spor Yapmak En Önemli Etkenlerden

Sağlımızın en önemini etkileyen spor, yaşlanmayı da geciktirdiği biliniyor. Hiçte olmasa ağırlık sporlarından ayrı olarak, yürüyüşün önemi de çok üstlerde yer alıyor. Havanın güzel olduğu vakitlerde ve yarım saatlik tempolar ile doğa ile iç içe yürüyüş yapmak hem sağlığınızı iyileştirir hem de yaşlanmayı geciktirmek kolaylaşır.

Bitkisel Yağ ve En Önemlisi Zeytinyağı

Mısırözü yağı ve bitkisel yağların çoklu doymamış yağ önemi yaşlanmayı geciktirmede önemli rol üstleniyor. Salatalarımızda kullandığımız çoklu doymuş yağ yerine sağlıklı zeytinyağı kullanırsak tadından da anlayacağınız gibi sağlığınızı da iyileştiriyor.

Alkol ve Madde Bağımlılığından Uzak Durun

Alkolün kullanımı yaşlanmanızı sağlayan faktörlerden biri. Karaciğerin temiz olması için sağlıklı içecekler kullanın. Madde bağımlılığından uzak durun. Yüzünüz başta olmak üzere dilinizi bile etkileyecek bu bağımlılıkları yok etmekten çok en aza indirmeyi şimdiden planlayın.

Yaşlanmayı Geciktiren Garanti Formül İse: MUTLU OLUN

Yaşlanmayı ve ölümü unutun. Bu sizi yaşlandırır ve öldürür. Mutlu olun ve hayatta her zaman gülmeye çalışın.

Öğretmenler İçin

Sağlık Haberleri
Sağlık Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM