Akıllı Telefon Alırken İdeal Ekran Boyutu Nasıl Olmalı?

Akıllı Telefon Alırken İdeal Ekran Boyutu Nasıl Olmalı? Başlarda standart bir telefonla aynı büyüklükte olan akıllı telefonları şimdi cebe sığdırmakta zorluk çekiyoruz. Fakat bu büyük ekranlar daha net görebilmeyi, işlemleri daha kolay yapabilmeyi, yüksek kalite de video izleyip yaptığımız işlerden daha çok zevk almamızı sağlarken aynı zamanda işleri pratikleştiriyor da. Yine de her insan için […]

Akıllı Telefon Alırken İdeal Ekran Boyutu Nasıl Olmalı?

Akıllı Telefon Alırken İdeal Ekran Boyutu Nasıl Olmalı?

Başlarda standart bir telefonla aynı büyüklükte olan akıllı telefonları şimdi cebe sığdırmakta zorluk çekiyoruz. Fakat bu büyük ekranlar daha net görebilmeyi, işlemleri daha kolay yapabilmeyi, yüksek kalite de video izleyip yaptığımız işlerden daha çok zevk almamızı sağlarken aynı zamanda işleri pratikleştiriyor da. Yine de her insan için ideal olan boyut farklı olabilir. Akıllı telefon alımlarında en büyüğü olsun isterken, oldukça büyük modellerin çıkmasıyla birlikte bu arzumuzdan biraz vazgeçmeye başladık. Aslında böyle de olması gerekiyor diyebiliriz. Nihayetinde çoğumuz bir iş yaparken aynı anda telefon kullanmamız gerektiğinde telefonu tek elimizde ve baş parmağımızla kullanıyoruz. Bu durumu da göz önüne alarak rahat kullanabileceğimiz ve aynı zamanda da işleri pratikleştirecek bir boyut seçmemiz gerekiyor.

BAŞ PARMAĞA DİKKAT

Dediğimiz gibi akıllı telefonları genellikle baş parmağımızla kullanıyoruz. Lakin yeni çıkan modelleri her insanın sadece baş parmağını kullanarak kolay bir şekilde kullanacağını garanti edemiyoruz. Bunun yanı sıra her insanın tek eliyle yorulmadan taşıyabileceği ağırlık miktarı da farklı olacaktır. Dolayısıyla size çevreniz tarafından ne boyutta akıllı telefon almanız gerektiği hakkındaki yorumları ve telefonların özelliklerinin yazdığı tanıtım standındaki ekran boyutu kısmını bir kenara bırakın. Donanımsal özellikleri, kamerası veya ses-görüntü kalitesini sevdiğiniz bir akıllı telefonun boyutunun size uygunluğunu öğrenmek istiyorsanız en yakın teknoloji mağazasından cihazın deneme ürününü elinize alın. Baş parmağınızla elinize yakın olan alt köşeden başlayıp karşı üst köşeye doğru gidin. Eğer üst köşeye pek yetişemiyorsanız tek elle kullanmanız da sorun çıkarabilir. Fakat iki parmakla kullanım halinde sorun teşkil etmeyeceğinden yine de tercih edilebilir olacağını unutmayın.

Akıllı telefonu denemeniz sırasında elinizde bir süre tutarak elinizin şekline uygun olup olmadığını kontrol edip ağırlığının size sorun yaratmayacak seviyelerde olduğuna emin olun. Eğer ağırlığı sizin için biraz fazlaysa ve siz sırf görünüşünden hoşlandığınız veya özelliklerini sevdiğiniz için alırsanız bu ileriki süre zarfında akıllı telefonu kullanımınız esnasında sizi yoracaktır. Büyük bir ekranın beraberinde daha ağır bir telefon modelini getirebileceğini unutmayın. Akıllı telefon boyunun seçimi için size verebileceğim son tavsiye ise telefonun ekran sınırları dışarısında çok fazla boş alanı olmamasıdır. Böyle bir telefon elinizi olabildiğince doldururken kullanabileceğiniz ekran limitini azaltacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
akıllı telefon

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM