Akıllı Telefonların Pil Ömrü Neden Kısa?

Akıllı Telefonların Pil Ömrü Neden Kısa? Teknolojinin belki de en kullanışlı ürünü olan akıllı telefonlar 7’den 70’e herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Bu durumun işlemleri kolaylaştırmak, istediğimiz kişiye istediğimiz zaman ulaşabilme olanağı, internete ve haberleşmeye erişimde zaman ve mekan sınırının kaldırılmış olması gibi birçok faydası var. Fakat bu sınırları kaldırma olayı da maalesef ki bir yere […]

Akıllı Telefonların Pil Ömrü Neden Kısa?

Akıllı Telefonların Pil Ömrü Neden Kısa?

Teknolojinin belki de en kullanışlı ürünü olan akıllı telefonlar 7’den 70’e herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Bu durumun işlemleri kolaylaştırmak, istediğimiz kişiye istediğimiz zaman ulaşabilme olanağı, internete ve haberleşmeye erişimde zaman ve mekan sınırının kaldırılmış olması gibi birçok faydası var. Fakat bu sınırları kaldırma olayı da maalesef ki bir yere kadar devam edebiliyor. Akıllı telefonların en büyük düşmanı olan pil ömrü herkes tarafından şikayet edilen bir durum hale geldi. Sık kullanım altında pili fazla dayanmaya akıllı telefonlardan rahatsız olmamak elde değil. Peki gün içinde daha uzun süreli bir kullanım için neler yapmalı?

Akıllı telefonların renkleri canlı ve görüntü kalitesi yüksek olan dokunmatik ekranlarının yüksek parlaklıkla kullanıldığında dayanıksız olduğunun hepimiz farkındayız. Parlaklık seçimi için tüm hemen hemen tüm akıllı cihazlarda “Otomatik” seçeneği bulunur. Bu seçenek sayesinde cihazınız ekran parlaklığını bulunduğunuz ortam için en ideal seviye de tutar. Böylece hem ekranı net bir şekilde görüp işlemlerinize devam edebilir hem de harcadığınız pil gücünden tasarruf edebilirsiniz. Akıllı telefonlarda pili tüketen diğer bir etken ise arka planda çalışan uygulamalardır. İşimiz olduğunda bir uygulamayı açarız ve işimiz bittiğinde uygulamayı kapatmak yerine geri tuşu veya kilit açma/kapama tuşu aracılığıyla arka planda çalışmaya bırakırız. Bu nedenle biz telefonu veya o uygulamayı kullanmıyor olsak bile cihazımız o uygulamanın belirli bir süre kapanmamasını sağlayacak derece de çalışmasını devam ettirir. Bu da fazladan güç tüketimine neden olur.

AKILLI TELEFONLAR İÇİN PROGRAM

Herkesin gözünden kaçan önemli faktörlerden biri ise bazı uygulamaların akıllı telefonun açılmasıyla birlikte otomatik olarak çalışmaya başlıyor olması. Anlık mesajlaşma uygulamaları bu duruma verilebilecek en iyi örneklerden sadece biri. Varsa, cihazınızın sistem takip uygulamasından optimize ederek, eğer böyle bir imkânınız yoksa ayarlar kısmından otomatik başlayan uygulamaları durdurarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Yüksek sesle müzik dinlemek internet bağlantısını sürekli olarak açık bırakmakta pil ömrünü etkileyecektir. Bu unsurlara dikkat ederek cihazınızda gözle görülebilir bir güç tasarrufu fark edeceksiniz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM