Android Uygulama İzinlerine Dikkat, Uygulama İzinlerini Ayarlama

Android Uygulama İzinlerine Dikkat, Uygulama İzinlerini Ayarlama Akıllı telefonların kullanımı yaygınlaştığından beri Android işletim sistemleri oldukça popüler ve sık tercih edilir oldu. Bunun nedenlerinden biri de kullanıcısına cihaz kullanımı hakkında sunduğu özgürlükler diyebiliriz. Dış ortamdan bir belge veya uygulama alıp onu cihazınızda çalıştırabiliyor olmanız oldukça ilgi çekici oluyor. Lakin bu her zaman için güzel sonuçlar […]

Android Uygulama İzinlerine Dikkat, Uygulama İzinlerini Ayarlama

Android Uygulama İzinlerine Dikkat, Uygulama İzinlerini Ayarlama

Akıllı telefonların kullanımı yaygınlaştığından beri Android işletim sistemleri oldukça popüler ve sık tercih edilir oldu. Bunun nedenlerinden biri de kullanıcısına cihaz kullanımı hakkında sunduğu özgürlükler diyebiliriz. Dış ortamdan bir belge veya uygulama alıp onu cihazınızda çalıştırabiliyor olmanız oldukça ilgi çekici oluyor. Lakin bu her zaman için güzel sonuçlar doğurmayıp bazen kullanıcıları üzebiliyor. Bunun nedeni ise uygulamaların düzgün çalışabilmesi için cihazınızdan bazı alanlarda yetki istiyor olması. Genel olarak bu izni almak sizin için kesin bir sorun teşkil etmese de kontrol edilmesi gereken önemli bir husustur.

KÖTÜ AMAÇLI YAZILIM: VİRÜS

Kişisel telefonunuzun içerisinde size ait çok fazla doküman bulunduğundan uygulamaların bunlardan bir kısmına erişebilmek için sizden izin istemesi gerekiyor. Bu izinleri almamış olması uygulamanın çalışmamasına veya tam bir uyumluluk göstermemesine neden olabilir. Fakat kontrol etmeden izin verecek olursanız da kötü amaçlı bir yazılım aracılığıyla telefonunuzdaki birçok veriye erişilebilir. Özellikle de telefon üzerinden online işlemlerin yapıldığı bu dönemde gerek kişisel bilgileriniz gerekse size ait hesaplara erişilmesi sizin için oldukça büyük sorunlar çıkaracaktır. Bunun önüne geçmek için ise uygulama yüklerken gerekli izinleri kontrol etmeniz ve size ters gelen bir durum varsa uygulamayı yüklememeniz tavsiye edilir.

TEDBİRLİ OLUN

Her ne kadar ortada bir risk faktörü olsa da bu durum uygulamaların daima sizden bilgi çalmak için yapıldığı anlamına gelmiyor. Bu durumu ayırt etmek tamamıyla size kalmış bir durum. Örneğin bir fotoğraf editör programı sizden kameranıza erişmek için izin isteyebilir. Bu gayet doğal bir durum fakat aynı zamanda sizden mesajlarınıza erişmek için istiyorsa biraz şüpheci yaklaşmak faydalı olabilir. Android’ in yeni sürümlerinde bu durum daha kısıtlanmış hale getirilse de yeni sürümü kullanan telefonların sayısının az olduğunu düşününce, her şeye şüpheci yaklaşmayın fakat tedbirli olmakta fayda var demeyi doğru buluyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM