Android ve IOS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Android ve IOS Arasındaki Farklar Nelerdir? Dünyanın en çok akıllı telefon satan iki farklı firması iki farklı işletim sistemi kullanıyor. Bunlar teknolojiyle içli dışlı olmayan birinin bile tahmin edebileceği gibi tahmin edilebileceği gibi Android ve IOS oluyor. Her iki işletim sisteminin de kendine özgün avantajları olsa da insanlar akıllı telefon seçiminde işletim sistemleri açısından bir […]

Android ve IOS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Android ve IOS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dünyanın en çok akıllı telefon satan iki farklı firması iki farklı işletim sistemi kullanıyor. Bunlar teknolojiyle içli dışlı olmayan birinin bile tahmin edebileceği gibi tahmin edilebileceği gibi Android ve IOS oluyor. Her iki işletim sisteminin de kendine özgün avantajları olsa da insanlar akıllı telefon seçiminde işletim sistemleri açısından bir kararsızlığa düşüyor. Hangisinin daha güvenli, hangisinin daha kolay kullanımı olduğu konusunda net bir karar veremeyenler için bu konuya biraz değinelim. Böylece kullanacağınız alana göre sizin için hangisinin tercih edilebilir olduğuna siz karar verebilirsiniz.

İŞLETİM SİSTEMLERİ

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki IOS dışarıdan erişime sınır koyan bir işletim sistemiyken, Android bu konu da seçimi kullanıcısına bırakarak daha esnek bir tavır sergiliyor. IOS da müzik, video gibi basit dosyaları indirmek için bile bir sistem uygulamasına ihtiyaç duyuyorsunuz ki bu da sizi oldukça kısıtlıyor. Öte yandan sisteme ve cihaza erişimin daha zor olmasıyla birlikte saldırılara karşı olabildiğince güvenli bir seçenek olabiliyor. Cihazda önemli iş ve kişisel bilgilerin olması halinde bunları korumak uğruna bazı özgürlüklerden fedakarlık yapılabilir. Kullanım kolaylığı açısından oldukça basit bir ara yüze sahip olan IOS, cihaz ile ilgili en ufak işlemleri bile Ayarlar sekmesi altından yapmaya olanak sağlayarak bir çocuğun bile kolayca kullanabileceği bir işletim sistemi haline geliyor. Android’ de yapılan son güncellemeler ile birlikte işlemler kolaylaştırılmış ve farklı temalar eklenerek farklı kullanım alanları için görünüşte çeşitliliğe varılmak istenilmiştir.

Güncelleme demişken, iki işletim sistemi de henüz son halini almamış olup akıllı telefonlara eklenen her yeni özellikle bir üst sürüm çıkıyor. IOS işletim sistemini kullanan cihazlar sınırlı olduğu için bu güncellemeler daha geniş çaplı modellere hitap ediyor. Oysa Android, farklı akıllı telefon üreticisi firmalar tarafından kullanılmakta. Bunun dezavantajı ise gelen her güncellemeye her cihaz ayak uyduramıyor ve işletim sistemine getirilen güncellemenin tüm değişik modeller için birkaç farklı özellik istemesi de yeni güncellemeler için biraz daha çaba istiyor. İki cihazın birbirinden farkları hala mevcut olsa da en önemlilerine değindiğimizi düşünüyorum. Artık kendinize uygun işletim sistemini seçme konusunda birkaç fikriniz olacaktır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM