Elektronik Cihazlar Neden Patlar?

Elektronik Cihazlar Neden Patlar? Teknolojinin yaygınlaşmasından itibaren haberlerde sık sık bahsedilmeye başlandı. Başlarda insan gibi davranan robotlarla başlayan bu haberler zamanla yerini patlayan telefonların verdiği maddi hasar ve yaraladığı insanlara bıraktı. Akıllı telefonlar henüz kullanıma sunulmuşken bu tür kazalarla pek karşılaşılmadığı veya bu denli büyük teknik sorunların çıkmadığı herkesin dikkatini çekmiştir. Peki bu tür haberlerin […]

Elektronik Cihazlar Neden Patlar?

Elektronik Cihazlar Neden Patlar?

Teknolojinin yaygınlaşmasından itibaren haberlerde sık sık bahsedilmeye başlandı. Başlarda insan gibi davranan robotlarla başlayan bu haberler zamanla yerini patlayan telefonların verdiği maddi hasar ve yaraladığı insanlara bıraktı. Akıllı telefonlar henüz kullanıma sunulmuşken bu tür kazalarla pek karşılaşılmadığı veya bu denli büyük teknik sorunların çıkmadığı herkesin dikkatini çekmiştir. Peki bu tür haberlerin yayınlanması cihazlarda oluşan teknik arızadan mı kaynaklanıyor? Yoksa insanlar zamanla bu konuda daha dikkatsiz davranarak basit hatalar yapmaya mı başladı?

TELEFON VE BİLGİSAYARLARI FİŞTE BIRAKMAYIN

Akıllı telefonların veya dizüstü bilgisayarların patlaması ile ilgili haberlere elbet denk gelmişizdir. Uzmanlara göre patlayan telefonların çoğu şişmiş ve eski olmasına rağmen hala kullanılmaya devam edilen bataryalardan kaynaklanıyor. Böyle bir pil kaynağının kullanılmaya devam edilmesi bile oldukça büyük bir risk taşırken birde battaniye altı gibi havasız ortamlarda şarj edilirken kullanılması bu riski epey artırıyor. Elbette cihazların patlamasının tek nedeni bundan ibaret değil. Aşırı ısınan cihazlar, havasız ortam, güç kaynağını besleyen elektriğin gidiş yolundaki aksaklıklar, orijinal olmayan ve üretim yeri bilinmeyen parçaların kullanılması gibi birçok nedenden dolayı teknolojik aletlerde sorunlar meydana gelebiliyor.

ELEKTRİK TESİSATINIZI KONTROL ETTİRİN

Elektronik cihazın, herhangi bir elektrik tesisatı aksaklığından dolayı cihaza düzensiz bir akım gitmesiyle patlamasına kaza denilebilir. Fakat sağlıklı olmayan pil kaynağının kullanılması ve yanlış yöntemlerle şarj edilmesi sonucu aynı olay gerçekleşirse bu kazadan çok ihmalkarlık olarak adlandırılır. “Bir şey olmaz” yaklaşımıyla devam edip ufak bir meblağ ödemekten kaçınmak, sonucu can kayıplarına veya en iyi ihtimal ile maddi hasarlara yol açabilecek bir olaya dönüşebilir. Bir musibet bin nasihatten iyidir derler fakat tedbir almak için illa bir kaybımızın olması gerektiğini düşünmüyorum. En iyisi elimizdeki lüksün değerini onu kaybetmeden bilebilmek ve onu kaybetmemek için çabalamaktır.

Öğretmenler İçin

Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM