Elektronik Cihazlarda Enerji Tasarrufu

Elektronik Cihazlarda Enerji Tasarrufu Teknolojiyi hayatımızın çoğu alanına taşıdık. Telefonlar, beyaz eşyalar, bilgisayarlar ve çok daha fazlasına sahibiz fakat teknolojik cihazların çok fazla kullanıldığı bir durumda elektrik kullanımı da fazlasıyla artacaktır. Hal böyle olunca insanlığa hem maddi hem çevre kirliliği olarak beklendiğinden daha fazla bir hasar verecektir. İnsanlar bunun sonsuz kavramının olmadığının ve tüm kaynakların […]

Elektronik Cihazlarda Enerji Tasarrufu

Elektronik Cihazlarda Enerji Tasarrufu

Teknolojiyi hayatımızın çoğu alanına taşıdık. Telefonlar, beyaz eşyalar, bilgisayarlar ve çok daha fazlasına sahibiz fakat teknolojik cihazların çok fazla kullanıldığı bir durumda elektrik kullanımı da fazlasıyla artacaktır. Hal böyle olunca insanlığa hem maddi hem çevre kirliliği olarak beklendiğinden daha fazla bir hasar verecektir. İnsanlar bunun sonsuz kavramının olmadığının ve tüm kaynakların bir gün tükenebileceğinin bilincinde olmadığı sürece birtakım eksiklikler daima mevcut olacaktır. Bu eksikliklerin başında düşüncesizlik geliyor demek pekte yanlış olmaz.

ENERJİ TASARRUFUNU İFADE EDEN HARFLER

Elektronik cihazlar harcadığı enerji miktarına bağlı olarak A, B, C gibi harflerle değerlendirilir. A+ enerji tasarrufu yüksek olan elektronik cihazların kullanılması elektrik harcamasını gözle görülür miktarda düşürecektir. Enerji tasarrufu yüksek cihazların ilk bakışta ücreti fazla görünebilir. Sonuçta elektrik tüketimini azaltan parçalar normal parçalara oranla biraz daha pahalı olabiliyor. Fakat başta pahalı gibi görünen bu cihazlar ileri de sağladığı az tüketim sayesinde faturalardan kısarak aradaki açığı kapatacaktır. Bir nebi çevre dostu diye de adlandırabileceğimiz bu elektronik cihazlar yıllık ortalama elektrik tüketimi olarak oldukça düşük değerlere sahip olmasıyla yalnızca tasarrufu sağlamıyor aynı zamanda cihazın kullanım süresini de ufak bir miktar artırıyor diyebiliriz. Her halükarda enerji tasarrufu yüksek olan cihazlar uzun vade de doğaya ve ekonomiye katkı sağlayacaktır.

Toplumun farkında olmadığı hususa kaynakların bir gün tükenecek olması demiştik. Toplum bunu maddi açıdan değerlendirip çözümü elektronik cihazların daha ucuzunu almakta buluyor ve bunu da tasarruf olarak adlandırıyor. Peki neden biraz tasarruf edeceğiz diye geleceğimizden çalalım? Bugününü düşünen insanlar neden yarınını veya onlardan gelecek olan neslin geleceğini düşünmesin ki? Sadece elektronik cihazlarda daha tasarruflu olanı seçip ufak bir Mevla daha fazla vererek birçok konuda daha düşünceli bir tutum tutabilecekken neden gereksiz bir bencillikle yarınlarımızı karartalım ki?

Öğretmenler İçin

Teknoloji Haberleri
Teknoloji

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
enerji tasarrufu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM