İkinci el telefon, tablet, bilgisayar alırken ByLock mağduru olabilirsiniz

Kamuda yürütülen soruşturmalar neticesinden gündemden düşmeyen bir uygulama var, daha doğrusu özel bir yazılım: ByLock uygulaması. ByLock kullanan kişilerin FETÖ üyelikleri bir numaralı kanıttır. MEB personeli başta olmak üzere tüm kamu çalışanları, örğetmenler bu haber içerikli araştırmamızı dikkatle okumalıdır.

İkinci el telefon, tablet, bilgisayar alırken ByLock mağduru olabilirsiniz

İkinci el telefon, tablet, bilgisayar alırken ByLock mağduru olabilirsiniz

FETÖ olarak bilinen, örgüt liderliğini Fethullah Gülen’in yaptığı, Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması üyeleri tespit etme çalışmaları, incelemeleri ve soruşturmaları devam etmektedir. Bu soruşturma sürecinde en önemli delil ve kanıt arasında örgüt üyelerinin telefonlarında, tabletlerinde ve bilgisayarlarında ByLock uygulamasının yer almasıdır.

BYLOCK UYGULAMASI, YAZILIMI

FETÖ üyelerinin kullandığı, kendi aralarında iletişimi, mesajlaşmayı, şifreli haberleşmeyi sağlayan program olarak dikkat çeken ByLock uygulaması nedeniyle binlerce kamu personeli açığa alındı. Bu kişiler arasında gözaltına alınanlar ve tutuklanarak ceza evine gönderilenlerin büyük bir kısmının MEB personeli olması dikkat çekmektedir. ByLock kullanılan telefon, tablet ve bilgisayardan ByLock uygulamasının kaldırılması yeterli değildir. MİT başta olmak üzere uzman kişilerin incelemeleri derinlemesine yapıldığından telefondan kaldırılan, silinen ByLock uygulaması yine de tespit edilebilmektedir. Bu yüzden ByLock kullanılan telefonlar FETÖ üyeleri tarafından imha edilmektedir ya da ucuz fiyattan satılmakta ve suçu başkasına devretmeye çalışmaktadırlar.

İKİNCİ EL ELEKTRONİK CİHAZLARA DİKKAT

Akıllık telefonlar, tabletler ve taşınabilir bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmezi oldular. Tüm günlük işlerimizi (MEBBİS, E-Okul) akıllı elektronik cihazlarla yapıyoruz. Telefonlara taksit yapılmıyor olması akıllı telefon alacak kişileri ikinci el piyasasına yönlendirmektedir. Sıfır fiyatı ile ikinci el fiyatı arasında kıyaslama yapan alıcı genellikle temiz ikinci el telefon tercih etmektedir. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız Bunları yapmayan MEB personeli ByLock uygulaması mağduru olabilir haberimizde ByLock mağduru olunmaması için yapılması gerekenleri anlatmıştık. Bu yüzden ikinci el telefonun ucuzluğuna aldanarak alacağınız faturasız ikinci el telefonlar yüzünden hapse girebilirsiniz ve FETÖ üyesi ilan edilebilirsiniz.

İkinci el cep telefonu, tablet ve bilgisayar alırken ucuz olarak elden çıkarılmaya çalışanlara dikkat etmeliyiz. ACİL, ÇOK UCUZ gibi aceleci davranılan ilanlar arasında FETÖ mensuplarının ilanları da yer almaktadır. Bu konuda dikkatli davranmakta yarar var.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM