İnternette uygulanan Adil Kullanım Kotası için önemli değişiklik

İnternet kullanıcıların en çok şikayet ettiği konulardan birisi Adil Kullanım Kotası. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Adil Kullanım Kotası için değişiklik yapacak.

İnternette uygulanan Adil Kullanım Kotası için önemli değişiklik

İnternette uygulanan Adil Kullanım Kotası için önemli değişiklik yapılıyor.

Adil Kullanım Kotası internet kullanıcılarının şikayet ettiği bir uygulama olarak uzun süredir dikkat çekmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Adil Kullanım Kotası konusunda gelen şikayetler üzerine yeni bir düzenleme yapıyor.

GECE KOTA UYGULAMASI YOK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından getirilecek düzenleme taslağına göre gece 2 den sabah 8 e kadar kullanılan internet Adil Kullanım Kotası‘na yansımayacak. Kullanıcıların bu saatte internet dolaşımları yansıtılmayacak ve kota erken dolmamış olacak. Ayrıca Adil Kullanım Kotası dolduğu zaman, kotaya ulaşan müşteri mesajla bilgilendirilecek, uyarılacak.

2018 DE SONA ERİYOR

Adil Kullanım Kotası uygulaması 2018 yılında sona erdirilecek. Adil Kullanım Kotası (AKK) konusunda BTK internet kullanıcılarını uyaracak. Yüzde seksen, yüzde yüz, kota aşımı gibi aşamalarda internet kullanıcıları bilgilendirilecek.

VİDEO İÇERİKLER

Günümüzde sosyal medya başta olmak üzere video paylaşımlar artış gösterdi. Kullanıcıların video içeriklere olan ilgisi de internet kullanımını, tüketimini hızlandırdı. Video içerik izlemeden bir günde 1 GB internet tüketen müşteri video içeriklere yöneldiğinde bir günde tükettiği internet miktarı 3-4 GB olmaktadır. Bazı GSM operatörleri tarafından Adil Kullanım Kotası limiti farklı uygulanmakta olup, Adil Kullanım Kotası’na ulaşınca internet hızı 3 Mbps ye kadar düşmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
internet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM