İnternetten alış veriş yapmanın güvenliği, sorunları, avantajları

İnternet üzerinden alış veriş yaparken güvenlik konusunda, dolandırıcılık konusunda kafamızda soru işaretleri bulunmaktadır.

İnternetten alış veriş yapmanın güvenliği, sorunları, avantajları

İnternetten alış veriş yapmanın güvenliği, sorunları, avantajları

İnternet kullanım oranı ülkemizde yaygınlaşsa da birtakım güvenlik kaygıları nedeniyle birçok kişi internet üzerinden alışveriş yapmamakta bankacılık işlemlerini kullanmamaktadır.

SAATLERCE KUYRUK BEKLEMEYİN

Bankalarda saatlerde kuyruk bekleyerek yapılan işlemlerin tamamı internet bankacılığı sayesinde internetten de yapılmaktadır. Para çekme ve yatırma işlemi dışındaki bütün bankacılık hizmetlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Havale, eft, kredi kartı borcu ödeme, hisse senedi işlemleri, döviz ve altın alıp satma, vergi ödeme, trafik cezası ödeme, otomatik ödeme talimatı verme, her türlü faturayı ödeme gibi işlemleri oturduğunuz yerden yapma kolaylığına sahip olabilirsiniz.

İnternet bankacılığından faydalanmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken tek önlem zararlı virüs yazılımlarının bilgisayarlarında bulunup bulunmadığından emin olmaktan geçer. Mümkünse işlemleri gerçekleştirdiğiniz bilgisayardan zararlı içerik bulunduran sitelere girmeyiniz ya da bilgisayarınıza bu yazılımların kayıt olmasını önleyen firewall, antispware ve antivirüs programlarından herhangi birini indirmelisiniz.

ŞİFRENİZE DİKKAT!

Bankacılık işlemlerini gerçekleştirdiğiniz şifreyi herhangi bir yerde yayınlamayınız, sık sık şifrenizi değiştiriniz, sanal klavye kullanınız. Giriş işlemi için sms onayı talep edebilir ya da internet bankacılığı ile yapılacak bütün işlemlerin sms ile cep telefonunuza kısa mesajla bilgi verilmesi de bankanızdan talep edebilirsiniz.

Cep telefonuna indirilen bankacılık işlemlerinde o telefon dışında başka bir cihazdan hesabınıza giriş yapılması engellenmektedir. Bu nedenle internet bankacılığı işlemlerini bankanızın cep şube uygulamalarını indirerek güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bankalarda saatlerce vakit harcamadan birkaç işlemle her türlü bankacılık hizmetini alabilirsiniz.

ÇAĞIN GEREKSİNİMİ

Hesabınızı sürekli olarak takip edebilme ve varlıklarınızı değerlendirmek için internet bankacılığında çığır açan mobil uygulamalar insan yaşamını oldukça kolaylaştıran ve güvenlik önlemleri en üst seviyede tutulan uygulamalar olması nedeniyle birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Sabit bir IP adresiniz varsa hesabınızla internet üzerinden bankacılık hizmetlerini yalnızca bu IP adresi üzerinden yapılması konusunda kısıtlama getirebilirsiniz. Bu yolla bilgileriniz çalınmış olsa bile başka bir IP adresinden hesabınıza giriş engellenmektedir.

Gerekli tedbirleri aldıktan sonra güvenlik sorununu aşabilir ve evinizden çıkmadan bulunduğunuz yerden bankacılık hizmetlerini internet bankacılığı vasıtasıyla yapabilirsiniz. Yeniliklere açık olmalı ve teknolojinin nimetlerinden faydalanarak kendinize ayırmanız gereken vakti banka kuyruklarında harcamamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM