Kimyasal Sızıntılarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kimyasal Sızıntılarda Yapılması Gerekenler Nelerdir? Teknoloji ve bilimin gelişmesi bazı problemleri de yanında getirdi. Çeşitli kimyasallar, nükleer santraller ve daha birçoğu bize fayda sağlasa da dikkatsiz veya kötü niyetli kullanımı ile çok büyük sorunlar meydana getirebilir. Bunu KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Nükleer) saldırılar, kazalar, afetler veya salgınlar olarak ele alabiliriz. Böyle durumlarda olay yerinde endişe […]

Kimyasal Sızıntılarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kimyasal Sızıntılarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Teknoloji ve bilimin gelişmesi bazı problemleri de yanında getirdi. Çeşitli kimyasallar, nükleer santraller ve daha birçoğu bize fayda sağlasa da dikkatsiz veya kötü niyetli kullanımı ile çok büyük sorunlar meydana getirebilir. Bunu KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Nükleer) saldırılar, kazalar, afetler veya salgınlar olarak ele alabiliriz. Böyle durumlarda olay yerinde endişe ve panik zirvelere çıkar. İnsanların bu KBRN vakalarında ne yapacağını veya nasıl tepki vereceğini bilmemesini de eklersek salgın daha büyük bir kitleyi etkileyecektir.

KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Nükleer)  NEDİR?

KBRN vakalarda bölge çapında uyarı yapıldığı andan itibaren en yakın dış ortamla ilişkisi kesilmiş bir sığınağa gidip tehlike geçene kadar beklemek gerekir. Bir de olaya iç kısmından bakalım. Örneğin kimyasal bir sızıntı olan bir fabrikada bulunan işçinin olay esnasında neler yapabileceğine bir göz atalım. Öncelikle ilk yapacak iş olay yerinden mümkün olduğu kadar uzaklaşmaktır. Kimyasal sızıntı ile temasınızı kesmelisiniz ki daha fazla etkilenmeyesiniz. Cildinize kimyasallar bulaşmış ise temizlemek için kumaşı sürttürmemeniz sadece kimyasalın daha fazla yayılmasına neden olacaktır. Dolayısıyla kumaşa dezenfektan döküp bulaşın olduğunu bölgeye dokundurup çekerek yüzeysel olarak temizlenir. Kimyasal bir gazla kaçağı olan durumlarda ise göz çok çabuk etkilenir ve gecikmiş bir müdahale sonucu görme yetisinin kaybıyla sonuçlanabilir. Dolayısıyla gazın olduğu ortamdan uzaklaştıktan sonra 10-15 dakika arası gözleri yıkamakta fayda var.

Gerekli ilk müdahaleler yapıldıktan sonra Acil Servis ve kurtarma birimleri aranarak yardım çağrısında bulunulmalı. Kendi başınıza tehlikeli ortamdan çıkmak daha fazla kimyasala maruz kalmanıza neden olabileceği gibi ikincil kazalara da davetiye çıkaracaktır. Ayrıca ne yazık ki ülkemizde kullanımı pek yaygın yaygın olmasa da bu tür acil durumlar için oksijen maskesi, dış ortamla teması minimuma indiren tulumlar gibi bazı kişisel koruyucu ekipmanlar mevcut. Eğer bulunduğunuz yerde bu ekipmanlar varsa kullanmak sağlığınız adına oldukça yararlı olacaktır. Tüm bu anlattıklarımızı yapmak sizi tam anlamıyla korur diyemeyiz fakat mevzu bahis olaylardan en az hasarla kurtulmanızı sağlar.

Öğretmenler İçin

Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM