Mobil İçin Youtube Otomatik Oynatma Seçeneği

Youtube da mobil kullanıcılarını unutmayıp, akıllı telefonlar için olan sürümüyle masaüstü versiyonu arasındaki farkları kaldırmak istiyor.

Mobil İçin Youtube Otomatik Oynatma Seçeneği

Mobil İçin Youtube Otomatik Oynatma Seçeneği

İnternet ortamının en geniş müzik ve video olan Youtube, akıllı telefonlar için uygulama çıkartmasıyla mobilde de aradığımız her şeyi kolayca bulabildiğimiz garanti bir seçenek halini aldı. Gelin görün ki neredeyse artık aradığımız müziği arama motorlarına değil de direkt olarak Youtube’ a yazıyoruz. Youtube da buna karşılık olarak mobil kullanıcılarını unutmayıp, akıllı telefonlar için olan sürümüyle masaüstü versiyonu arasındaki farkları kaldırmak istiyor. Buna ise Youtube’ un masaüstü versiyonunda önemli bir özelliği olan otomatik oynatmayı mobile getirerek başladı. Fakat bu durumun mobil kullanıcılara nasıl etki edeceğini bilemeyiz.

OTOMATİK OYNATMA ÖZELLİĞİ NEDİR?

Öncelikle otomatik oynatma özelliği videonun alt kısmında bulunan ve siz kapatmadığınız sürece açık bulunan bir seçenektir. Otomatik oynatma Youtube’ un izlediğiniz video bittiğinde önceden izlediğiniz videoların geçmişini esas alarak beğenebileceğiniz veya ilginizi çekebilecek benzer videoları oynatmasıdır. İzlemekte olduğunuz video bittiğinde ekranda sıradaki parçanın önizlemesi gösterilir ve bir geri sayım başlar. Bu geri sayım süresince bitmiş olan videonuzla ilgili yorum yapma ve benzeri bir işlemde bulunursanız geri sayım durdurulur. Bu seçeneği video sayfasında Aç-Kapat şeklinde bir buton aracılığı ile kapatabilirsiniz. Böylece otomatik oynatma siz tekrar açana kadar kapalı vaziyette olacaktır.

Youtube kullanıcılarını düşünerek mobil veriyle bağlantılarda 30 dakika, kablosuz internet ile sağlanan bağlantılarda ise dört saat işlem yapılmadığında otomatik oynatmanın etkinleşmeyeceğini belirtti. Böylece uyuduğumuzda veya bir işimiz çıkınca otomatik oynatma özelliğini unutup telefonu öylece bir kenara bıraktığımızda, Youtube videoları oynatmayı bırakacak ve fazla internet yememiş olacak. Özellikle eskisine oranla daha hızlı olsa da daha çok kota yiyen 4.5G’nin gelmesiyle birlikte otomatik oynatma kendiliğinden kapanmıyor olsaydı ay sonu faturalardaki rakamlarla kullanıcılarını oldukça üzebilirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
YouTube

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM