Mobil İmza Nedir, Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

Mobil imzanın kullanım şekli ve operatörlerin mobil imza tarifelerini sizlere açıklamaya çalıştık.

Mobil İmza Nedir, Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

Mobil İmza Nedir, Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

İnternet üzerinden yapılan finansal işlemlerde güvenliliği sağlamaya yarayan mobil imza uygulaması uzun zamandır var olmasına rağmen önemi anlaşılamayan uygulamalardandır.

Devlet kamu kuruluşlarında kullanılan mobil imza; UYAP yargı ağıyla ilgili projeler gerçekleştiren Adalet Bakanlığı, Hakim ve Savcılara elektronik imza kullanma zorunluluğu getirerek ne kadar güvenilir bir uygulama olduğunu göstermiş oldu.

Telekominikasyon şirketleri internet üzerinden yapılan alışverişleri daha güvenilir hale getirmek için çalışmaktadır. Islak imzadan daha güvenilir olan mobil imza, benzersiz ve kişiye özel bir uygulamadır. Her kullanıcı için benzersiz karakterler seçilerek kopyalanması veya taklit edilmesini imkansız hale getirmektedir. Mobil operatörler birçok hizmet sunarak mobil imzayı cazip hale getirmektedir.

Vodafone; sesli imza olarak nitelediği hizmetini yalnızca kendi bünyesinde kullanmakta, çağrı merkezini arayan müşterilerin daha güvenli ve kaliteli hizmet alabilmesini amaçlamaktadır.

Turkcell Mobil İmza; Telekomünikasyon Kurumu ve uluslararası anlamda yetkili kurumlarca denetlenerek güvenlik seviyesi üst düzeye çıkarılmaktadır.

Avea Mobil İmza; Turktrust ISO 27001 güvenlik sertifikasına sahiptir. Verilerin kopyalanma ve kullanılan karttan dışarı aktarılmasını imkansız hale getirecek düzeyde özel güvenlik önlemleri alınmıştır. Avea İmzacı adını verdiği özel bir uygulamayla da müşterilerine hizmet sunmaktadır.

Turkcell Çağrı Merkezlerine ön başvuru yaptıktan sonra Türkcell Extralar’a gidip başvurunuzu onaylatmanız gerekmektedir. SimPlus 128 sim kartınıza mobil imza uygulanması yüklenmektedir. Turkcell elektronik imza hizmetinden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Avea müşteri hizmetlerine ön kayıt yaptırdıktan sonra kimliğinizle beraber Avea bayisine giderek 128KB sim kartınıza uygulama yüklenmekte ve elektronik sertifika işlemini müşterinin kendisinin yapması gerekmektedir.

Mobil imza sertifikasından faydalanabilmek için 3 yıl 99 TL artı KDV ödemek gerekiyor.

Mobil imza ile bankacılık işlemlerini, belediye ödemelerini ve e-ticaret alanında hizmet veren bütün alanlarda kullanabilirsiniz.

Mobil imza uygulaması nasıl kullanılır?

Kullandığınız operatör üzerinden mobil imza atmak isterseniz; cep telefonu ekranınızda beliren imzala tuşuna bastıktan sonra işlemlerinizi onaylamış olacaksınız.

Teknolojik gelişmeleri avantaja çevirmek ve oturduğunuz yerden yasal işlemler yaparak gerekli evrakları imzalamak istiyorsanız mobil imza uygulamasını kullanmaya başlamalısınız. Kurumlar arasındaki bütün yazışmaları mobil imza sayesinde imzalayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
mobil imza

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM