Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nedir?

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nedir? Her insanın gerçeği görmekten, olanı yaşamaktan sıkıldığı bir an gelmiştir. Bu durumda sanal gerçeklik gözlükleri oldukça ilgi çekti. Bir yandan insanlar için sıkıntıdan uzaklaşmayı sağlarken bir yandan da mimarlık ve benzeri iş konularında kolaylık sağlayabiliyor. Gündemi sarsan bu sanal gerçeklik gözlülüğünün ise ne olduğunu tam olarak bilenlerin sayısı tahmin edeceğinizden daha […]

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nedir?

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nedir?

Her insanın gerçeği görmekten, olanı yaşamaktan sıkıldığı bir an gelmiştir. Bu durumda sanal gerçeklik gözlükleri oldukça ilgi çekti. Bir yandan insanlar için sıkıntıdan uzaklaşmayı sağlarken bir yandan da mimarlık ve benzeri iş konularında kolaylık sağlayabiliyor. Gündemi sarsan bu sanal gerçeklik gözlülüğünün ise ne olduğunu tam olarak bilenlerin sayısı tahmin edeceğinizden daha az. Öncelikle sanal gerçeklik terimine bireyin kendini olayın içerisinde hissettiği yazılım ve bilgisayar ortamından kaynaklı sanal bir dünya diyebiliriz.

Peki sanal gerçeklik gözlüklerine neden ihtiyaç duyarız? Sanal gerçeklik gözlükleri ne amaçla kullanılabilir?

İnsanlar için, içinde bulunduğumuz evren bize bazı kısıtlamalar koyuyor ve hayal ettiklerimizle aramıza bir set kuruyor. Bizler ise daima ulaşılmaza erişme istediğimizden dolayı günde birkaç saatliğine de olsa bu dünyadan kopabilmek, bağımsız bir ortamda farklı gerçeklikler yaşayabilmek istiyoruz. Burada ise devreye sanal gerçeklik gözlükleri giriyor. Bilgisayar, telefon gibi multimedya cihazlarından izlediğimiz video ve benzeri görüntüleri göze birkaç hileyle yansıtarak olayın içinde bulunma hissi almamızı sağlıyor. Belki de The Matrix gibi filmlerden kaynaklanan bir aşinalıktan dolayıdır fakat sanal gerçekliği oldukça kolay kabullendik diyebiliriz. Gerçi evimizdeki televizyonlarda bile HD ve -gözlükler aracılığı ile- 3D gibi görüntü kalitesi oldukça yüksek video izleyebilirken sanal gerçeklik teriminin bize aykırı gelmesi biraz garip olur.

KULLANIM ALANLARI

Şimdilik sanal gerçeklik gözlükleri daha çok filmler, oyunlar gibi bilgisayar veya telefon ortamından sağlanabilecek çeşitli medyaların izlenmesinden alınacak gerçeklik hissini artırmak için kullanılıyor. Fiziksel boyutu biraz büyük olduğu ve dış dünyayla olan irtibatı minimuma indirdiği için henüz toplumsal mekanlarda, işte veya ev harici herhangi başka bir mekanda kullanımı tercih edilmiyor. Piyasadaki sanal gerçeklik gözlükleri profesyonel anlamda tam bir dışarıyla teması kesme ve sanal dünyaya odaklanma hizmeti sunmasa da mobil olması ve profesyonel ortam, araç-gereç kullanımına gerek duymadan bu işlevi kısmen yerine getirebilmesi bile şuan için insanlara yetecektir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM