Teknoloji Düşmanlığı Neden Kaynaklanıyor?

Teknoloji Düşmanlığı Neden Kaynaklanıyor? Teknolojinin yaygınlaşması ve olmazsa olmazlardan olması henüz bu deneyimi yaşamamış olanların önyargısını üzerine çekti. Dışarıdan bakınca insanların elinden telefonu bırakmadığını veya bilgisayarın başından kalkmadığını görenler teknolojiye duyulan ilgiye anlam veremeyerek içten içe ona karşı bir çeşit düşmanlık beslemeye başladı. Bunu yaparak ise aslında kendilerini teknolojinin sunmuş olduğu bilgileri, hoş zaman geçirme […]

Teknoloji Düşmanlığı Neden Kaynaklanıyor?

Teknoloji Düşmanlığı Neden Kaynaklanıyor?

Teknolojinin yaygınlaşması ve olmazsa olmazlardan olması henüz bu deneyimi yaşamamış olanların önyargısını üzerine çekti. Dışarıdan bakınca insanların elinden telefonu bırakmadığını veya bilgisayarın başından kalkmadığını görenler teknolojiye duyulan ilgiye anlam veremeyerek içten içe ona karşı bir çeşit düşmanlık beslemeye başladı. Bunu yaparak ise aslında kendilerini teknolojinin sunmuş olduğu bilgileri, hoş zaman geçirme potansiyelini ve daha birçok özellikten mahrum bıraktılar diyebiliriz. Kendileri de bunu fark etmiş olsa da kimse bu durumdan rahatsız olduklarını söyleyemez.

İNSANLAR TEKNOLOJİYE DÜŞMAN

İnsanların teknolojiye beslediği düşmanlığın sebebi yine insanlardan başkası değildir. Birinin teknolojinin üzerine körü körüne düşmesi normal bir insanın gözüne batmayacak cinsten değil. Elbette bu sebepten dolayı onları suçlayamayız. İnsanları sosyal ortamdan uzaklaştıran, herkesi evine kapatıp saatlerce bilgisayar veya telefon başına bağlayan, yüz yüze sohbet hayatını kısıtlayan ve insanları birbirlerini ziyaret etmekten mahrum bırakan bir şeyi kim sever ki. Tüm bunları dışarıdan gören insanlar ise faydalarını göz önüne almaksızın direk olarak teknolojiyi reddederler. Buna bir nevi koruma iç güdüsü de diyebiliriz. Aslında bu bireylerin besledikleri düşmanlığın nedeni , kendisini ve özellikle de çevresindekileri içine kapanık biri olmaktan korumak istemesinden başka bir şey değil.

Eski kafalı” diye isim taktığımız birçok insanlar, ailesinin ve tanıdıklarının teknoloji sapkını biri haline dönüşmesindense teknolojinin getirilerinin bazılarından mahrum kalmalarını isteyen insanlardan ibaret. Fakat şöyle bir düşününce, neden sadece iki seçenek olmalı ki? Aynı anda hem insanları düşmekte oldukları boşluktan kurtarıp hem de çağın anlamı olan teknolojiden yararlanmaya devam edemeyelim ki? Başta bahsettiğimiz gibi teknoloji düşkünü insanların bu ortama atılmamış olanları teknolojiye düşmanlık beslemeye sürüklemiş olmasalardı, teknoloji dalından açan gülleri dikeni ne katlanmadan da sevebilirdik.

Öğretmenler İçin

Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM