Teknoloji İle Yalnızlaşan İnsanlar

Teknoloji İle Yalnızlaşan İnsanlar İnternet üzerinde birçok sosyal ağın popüler olmasıyla birlikte çağımızın büyük bir psikolojik sorunu olan yalnızlık baş gösterdi. Bu tür ortamlarda sürekli olarak varlığını sürdüren kullanıcılar ileri safhalarda aile ve arkadaş ortamından, çevresinden ve hatta iş arkadaşlarıyla olan iletişimlerinde bile kopmalar yaşıyor. İşin garip kısmı ise biri telefonu eline alınca diğerinin onun […]

Teknoloji İle Yalnızlaşan İnsanlar

Teknoloji İle Yalnızlaşan İnsanlar

İnternet üzerinde birçok sosyal ağın popüler olmasıyla birlikte çağımızın büyük bir psikolojik sorunu olan yalnızlık baş gösterdi. Bu tür ortamlarda sürekli olarak varlığını sürdüren kullanıcılar ileri safhalarda aile ve arkadaş ortamından, çevresinden ve hatta iş arkadaşlarıyla olan iletişimlerinde bile kopmalar yaşıyor. İşin garip kısmı ise biri telefonu eline alınca diğerinin onun üzerine düşüp onu sohbete çekmesi gerekirken o bireyde eline bir telefon alıp eşlik ediyor. Teknolojinin ve sanal ortam sarhoşluğunun bu denli arttığı bir dönemde ise yalnızlık kaçınılmaz olacaktır.

SANAL ORTAMA HAPSOLMA

Özellikle insanlarım genç yaşlarda sanal ortamlara çok fazla düşmesi ve yine özellikle telefonlarla çok fazla vakit geçirmesi velileri olarak bizleri endişelendiriyor. Bir çocuğun odasına girince teknolojiyle vakit geçirip saatlerce oturmadığı odasına uğramaması ve hatta kendi kişisel bakımından bile feragat edip sosyal ağlara veya oyunlara bu kadar bağlanması yalnızca psikolojik olarak değil kişisel gelişimiyle ilgili de sorunlar çıkaracaktır. Bir çocuğun doğru ile yanlışı ayırt etme yetisini kazanmak, konuşma ile ilgili sorun yaşamak, toplumsal mekanlara girdiğinde başka insanlarından varlığından rahatsızlık duymamak ve en önemlisi de ailesi veya arkadaşlarıyla olan bağlarını güçlendirebilmek için iletişime ihtiyaç duyar. Bu iletişimi kuramayanların sonu ise kendini insanlardan soyutlayıp iç dünyasında kendiyle baş başa kalmaktır.

Fiziksel olarak aralarında birkaç metre olan insanların düşünce açısı bakımından birbirlerine ne denli uzak olduğunu bilemeyiz. Teknolojinin bu uzaklığa olan katkısı inkar edilemez olsa da belirli bor yaşa gelip bazı sorumlulukları üstlenince birey istese de istemese de bu ortamdan kendini yavaş yavaş çıkarıyor. Fakat yine de bu uzaklaşma meydana gelene kadar kaybettiklerinin, ailesi veya dostlarıyla arasında olan kopukluğun telafisi daha sonra kolay olur mu bilinmez. İyisi mi biz şimdiden teknolojiyle aramıza ufak bir mesafe koyalım ki ileriye dönük bir yatırım olsun.

Öğretmenler İçin

Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM