Teknoloji Yaşamımız İçin Gerekli Midir?

Teknoloji Yaşamımız İçin Gerekli Midir? Olmazsa olmaz olarak kendimizi koşullandırdığımız teknolojinin gerekliliği hakkında her yaş grubunun kendince farklı bir görüşü olacaktır. Yaşı ilerlemiş olanlar “Eskiden telefon mu vardı sanki.” derken, gençler “Hayat damarlarımızdan biri eksik yaşardık.” Cevabını verecektir. Peki ya cidden teknoloji olmasaydı? Sadece birkaç dakikalığına şuan kullandığınız hiçbir elektronik aletin olmadığını düşünün. Cebimizdeki telefonlar, […]

Teknoloji Yaşamımız İçin Gerekli Midir?

Teknoloji Yaşamımız İçin Gerekli Midir?

Olmazsa olmaz olarak kendimizi koşullandırdığımız teknolojinin gerekliliği hakkında her yaş grubunun kendince farklı bir görüşü olacaktır. Yaşı ilerlemiş olanlar “Eskiden telefon mu vardı sanki.” derken, gençler “Hayat damarlarımızdan biri eksik yaşardık.” Cevabını verecektir. Peki ya cidden teknoloji olmasaydı? Sadece birkaç dakikalığına şuan kullandığınız hiçbir elektronik aletin olmadığını düşünün. Cebimizdeki telefonlar, evimizin önündeki arabalar, tıbbi cihazlar ve çok daha fazlası hiç icat edilmemiş olsaydı yine de aynı şekilde yaşamaya devam edilebilir miydi?

İNSANLIK İÇİN TEKNOLOJİ

İnsanlık için teknolojik alanda birçok adım atıldı ve henüz çok yolumuz olsa da artık merdivenin başındaki ilk basamaklarda değiliz. Gündelik yaşamı kolaylaştıranlardan tutun sağlık alanında kullanılanlara kadar birçok cihaz imkansız olan bir şeyi başarmak için değil, mümkün olanı kolaylaştırma amaçlı kullanılıyor. Örneğin tıp alanında röntgen cihazı hiç icat edilmemiş olsaydı, uzmanlar gerekli bilgileri daha ilkel yollarla daha yavaş bir biçimde de olsa yine de edinmenin bir yolunu bulurdu. Kaldı ki her ne kadar teknoloji hastalıkların tedavi edilmesinde önemli bir rol oynuyor olsa da radyasyon kaynaklı yeni hastalıkların çıkmasına da bir nebze de olsa öncülük ediyor diyebiliriz. Bir tarafı tamir edip diğer tarafı bozduktan sonra bunun ne anlamı kalır ki.

Her şeye rağmen teknolojinin getirileri, götürülerine katlanmamıza yetecek kadar fazla. Sonuçta hepimiz mutfaklarımızdaki beyaz eşyaları kullanmayı, banyo sonrasında bir saç kurutma makinesi ile saçlarımızı kurutmayı veya elimizin altındaki telefon ile internete girip istediğimize istediğimiz anda ulaşmayı seviyoruz. Açıkçası sevmekten ziyade bu artık bir alışkanlık ve hatta bir gereksinim haline geldi. Teknoloji hiç olmasaydı bu denli ihtiyaç duyar mıydık bilinmez fakat şu saatten sonra eksikliğinin bize çok şey kaybettireceği kesin.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM