Teknolojik Cihazlardan Kaynaklanan Kazalar ve Önlemleri

Teknolojik Cihazlardan Kaynaklanan Kazalar ve Önlemleri Her gün haberler de dikkatsiz kullanım sonucu teknolojik cihazlardan kaynaklanan farklı bir kaza görüyoruz. Bu dikkatsizlik maddi anlamda oldukça hasar verebildiği gibi bazen can kayıpları ve yaralanmalarla da sonuçlanabiliyor. Şarj halindeki telefonların patlaması, yüksek gerilim sonucu kombi, buzdolabı veya çamaşır yıkama-kurutma makineleri gibi cihazların normal işleyişlerine devam edememesi ev […]

Teknolojik Cihazlardan Kaynaklanan Kazalar ve Önlemleri

Teknolojik Cihazlardan Kaynaklanan Kazalar ve Önlemleri

Her gün haberler de dikkatsiz kullanım sonucu teknolojik cihazlardan kaynaklanan farklı bir kaza görüyoruz. Bu dikkatsizlik maddi anlamda oldukça hasar verebildiği gibi bazen can kayıpları ve yaralanmalarla da sonuçlanabiliyor. Şarj halindeki telefonların patlaması, yüksek gerilim sonucu kombi, buzdolabı veya çamaşır yıkama-kurutma makineleri gibi cihazların normal işleyişlerine devam edememesi ev genelinde oldukça büyük patlama ve yangınlara neden olabiliyor. Bir de bu esnada evde uyuyan birileri veya henüz akıl çağına erişip böyle bir durumda ne yapması gerektiğini bilmeyen çocuklar varsa belaya davetiye çıkarmış oluruz. Bu tür kazaların meydana gelme riskini minimuma indirmek için bazı önlemler almanız gerekebilir.

ÇOCUKLARI TEK BIRAKMAYIN

İşe çocukları elektronik araç gereçlerin olduğu mekanlarda tek başına bırakmamakla başlamalısınız. Çünkü bir çocuk etrafındakileri keşfetmek ister ve teknolojik cihazların işleyişlerini kavrayamadığından da yalnız kaldıklarında ilk iş bu cihazlara yönelecektir. Evden ayrılacağınızda çıkmadan önce evde kalanlara haber vermeniz, evdekilerin kendilerini dalgınlaştıracak bir işe yoğunlaşmamaları açısından önemli. Bunlar bir yana asıl can alıcı nokta ise çalışan bir elektronik cihazın çalışma esnasında gözetimsiz bırakılmasıdır. Kaza riski daima mevcut olan bu dünyada, elektrik tesisatından kaynaklanan ufak bir hata sonucu mutfak eşyalarının, televizyonun, bilgisayarın veya bir şarj cihazının bile şiddetli bir patlamaya ve ardından da yangın gibi ikincil kazalara yol açabileceğini unutmayın.

Ev ve iş yerlerinde, yüksek gerilimde iletimi kendiliğinden kesen prizlerin kullanılması siz yokken çalışan teknolojik cihazların normal işleyişlerinde çalışması için birebir olacaktır. Bununla birlikte ortamdan ayrılmadan önce çalışmaması gereken veya çalışmasa da olur diyebileceğiniz kombi, bilgisayar gibi cihazları kapatıp güç kablolarını prizden çekmek veya şalterlerini indirmek bu tür kazaların önlenmesini sağlayabilir. Ev hanımlarınınsa böyle bir durumda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Mikrodalga fırında elektrikli tencereyle yemek ısıtmaya çalışmak gibi hata yapma lüksleri yok. Benim size tavsiyem ortada bir risk faktörünün daima olduğunu hiçbir zaman unutmamanızdan yana olur.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kaza patlama

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM