Teknolojinin İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Teknolojinin İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri Nelerdir? Günümüz şartlarında teknolojisiz bir hayat düşünülemez olarak görüyoruz. Tıp sektörü de bu olguyla değerlendirilirse muhtemelen tıbbi cihazların çoğu da mekanik aletlerden ziyade bir ucu teknolojiye dayanan cihazlardır. Demek ki teknolojiyi insanlara hayat vermek veya daha sağlıklı bir yaşam sürmek için de kullanabiliyoruz. Peki hayat kurtarıcı olarak bilinen teknoloji istisnasız […]

Teknolojinin İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Teknolojinin İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Günümüz şartlarında teknolojisiz bir hayat düşünülemez olarak görüyoruz. Tıp sektörü de bu olguyla değerlendirilirse muhtemelen tıbbi cihazların çoğu da mekanik aletlerden ziyade bir ucu teknolojiye dayanan cihazlardır. Demek ki teknolojiyi insanlara hayat vermek veya daha sağlıklı bir yaşam sürmek için de kullanabiliyoruz. Peki hayat kurtarıcı olarak bilinen teknoloji istisnasız olarak bizi hep sağlığımıza mı kavuşturuyor? Dikkatsiz kullanımıyla hayatlara mal olabilen bu lüksün bizden alabileceği şeyler hakkında ne kadar bilgiliyiz?

TEKNOLOJİ VE SAĞLIK

Teknolojinin sağlık anlamında bizden götürebileceklerine ve bunu nasıl yapabileceğine kabaca bir değinmekte fayda var. Öncelikle telefonların radyasyon ürettiğini ve bunun bize gözle görülebilir olmasa da içten birçok zararı olabileceğini veya dizüstü bilgisayarların soğutucu desteği olmadan direkt ciltle veya elbiselerle temas halindeyken uzun süre kullanımının erkeklerde kısırlığa neden olması gibi bir risk faktörünün bulunduğunu hepimiz biliyoruzdur. Ürün kalitesi şüphe edilir veya kullanılabilir durumda olmayan mikrodalga fırınlarda ısıtılan yemekler ise öncelikli sindirim sistem organları olmak üzere vücudun birçok bölümünün işleyişini bozacaktır.

Teknolojinin bahsettiğimiz yollarla bizden götürebileceklerinin listesi oldukça kabarık olsa da hepsi bunlar kadar ağır olmayan diğer yollarla da dikkatsiz kullanımla kendimize zarar verebiliriz. Buna verilebilecek en basit örneğin uzmanların kurutma makinesinde güneş ışığı görmeden kurutulan çamaşırların cildi tahriş edebileceğini açıklamasını verebileceğimizi düşünüyorum. Maalesef ki teknolojik cihazlar sadece hastanelerde bulunan hayat kurtarıcılarla sınırlı değil. Dolayısıyla daima insan hayatını kurtarma işlevini göremeyip hatta bazı durumlarda bu hayatı bizden alabiliyor. Elbette bu tür risk faktörlerinin bulunması teknolojiyi hiç kullanmamamız veya bir dağ evinde her şeyden uzak yaşamamız gerektiğini düşündürmemeli. Bizim tek yapmamız gereken tedbirimizi almaktan ibaret olmalı.

Öğretmenler İçin

Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM