Telefonlar Neden Dinlenir ve Nasıl Dinlenir?

Telefonlar Neden Dinlenir ve Nasıl Dinlenir? İnsanlar arasındaki konuşmayı veya geçen sohbeti dinlemek bazıları için bir istek haline dönüşüp bireyleri zor durumda bırakmıştır. Fakat yine bu istekten doğan telefon dinleme işlemleri sadece dinlenen bireyler için değil herkes için bir risk faktörü oluşturuyor. Telefonların dinlenmesi öylesine farklı bir aşamaya taşındı ki artık telefon görüşmesi yaparken, telefonda […]

Telefonlar Neden Dinlenir ve Nasıl Dinlenir?

Telefonlar Neden Dinlenir ve Nasıl Dinlenir?

İnsanlar arasındaki konuşmayı veya geçen sohbeti dinlemek bazıları için bir istek haline dönüşüp bireyleri zor durumda bırakmıştır. Fakat yine bu istekten doğan telefon dinleme işlemleri sadece dinlenen bireyler için değil herkes için bir risk faktörü oluşturuyor. Telefonların dinlenmesi öylesine farklı bir aşamaya taşındı ki artık telefon görüşmesi yaparken, telefonda herhangi bir uygulamayı kullanırken ve hatta telefonu masa üzerinde bırakıp hiçbir şey yapmazken bile kişisel konuşmalarımız başkası tarafından dinlenebiliyor. Peki telefonumuzun dinlenip dinlenmediğini anlamak için bir yol yok mu?

TELEFONUN DİNLENDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Telefonların dinlendiğini gösteren ve hemen hemen herkes tarafından bilinen ilk unsur telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen cızırtılar ve eko sesleridir. Fakat maalesef bu dinlenmediğimizden emin olmak için yeterli olmuyor. Telefonunuza indirdiğiniz herhangi bir uygulama ile birlikte Spy Software (casus yazılım) bulaşmışsa yalnızca görüşmeleriniz değil bununla birlikte kişisel bilgilerinizde bir başkası tarafından takip edilebilecektir. Özellikle akıllı telefonların ve internet üzerinden alışverişin kullanımının yaygınlaşmasından itibaren bilgilerimize ulaşılabiliyor olması oldukça büyük problemlere yol açacaktır. Kaldı ki özel hayatımızla ilgili resim veya bilgilerin ele geçirilip şantaj yapılması mevzusundan hiç bahsetmiyorum bile.

Uzmanlar telefonun dinlendiğini düşündürebilecek bazı durumları açıkladılar. Telefonu kullanmadığınız halde şarjının hızla tükenmesi ve yine aynı şekilde siz kullanmasanız da telefonun aşırı derece de ısınmasının telefonunuzun dinleniyor olmasından şüphelenmeniz için yeterli olacağı duyuruldu. Telefonda bulunan casus yazılımları taramak için yeni uygulamalar keşfedilse de sürekli güncellenen casus yazılımlara veya görüşme esnasında telefonun dinlenmesi kesin bir çözüm olamıyor. Böyle bir durumda yapılacak ilk şey telefonun fabrika ayarlarına geri döndürülmesidir. Telefonunuzda gözden çıkaramayacağınız önemli dosya veya bilgileriniz var ise en yakın yetkili servise gidip bu durumdan bahsetmeniz tavsiye ediliyor.

Öğretmenler İçin

Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM