Televizyonun Zararları Nelerdir?

Televizyonun Zararları Nelerdir? Televizyonun, icat edildiği dönem için oldukça faydalı bir kitle iletişim aracı olduğu su götürmez bir gerçek. İlk dönemlerde gerek insanların üzerindeki psikolojik bozukluğu bastırması gerekse geniş çaplı bir iletişim cihazı olmasıyla oldukça faydalı bir cihaz olduğunu inkar edemeyiz. Fakat bu durum zararlarını görmememiz için gözlerimizi kapatmamızı gerektirmiyor. Her gün milyonlarca insanın, bize […]

Televizyonun Zararları Nelerdir?

Televizyonun Zararları Nelerdir?

Televizyonun, icat edildiği dönem için oldukça faydalı bir kitle iletişim aracı olduğu su götürmez bir gerçek. İlk dönemlerde gerek insanların üzerindeki psikolojik bozukluğu bastırması gerekse geniş çaplı bir iletişim cihazı olmasıyla oldukça faydalı bir cihaz olduğunu inkar edemeyiz. Fakat bu durum zararlarını görmememiz için gözlerimizi kapatmamızı gerektirmiyor. Her gün milyonlarca insanın, bize ve değerlerimize verdiği zararı görmezden gelerek saatlerce televizyon izliyor olması bir yerden sonra artık bağımlılık ve hatta sapkınlık adını alabilecek düzeye geliyor. Körü körüne bağlılığın sonucunda ise sadece biz değil toplumda bu durumdan etkileniyor.

TELEVİZYONUN ZARARLARI

Sözde boş vakitlerde sıkılmamak için izlenen televizyonun zararlarından kısaca bahsedelim. Öncelikle ilk bilmemiz gereken reyting için olayları abartan diziler ya da gece hayatları, basit nedenlerle ayrılıklar ve insanların özeneceği fakat dinimizce hoş görülmeyen eğlence ortamlarını bize yansıtan magazin programlarıyla toplumsal değerlerimiz her geçen gün biraz daha yıpranıyor. Şiddet ve cinsellik içeren yayınlar ile insanların psikolojik durumlarını bozup şiddete eğilimli bireyler yetişmesine sebep oluyor olması bir yana bununla birlikte insanları gerçek yaşamdan koparıp tamamı ile hayalden ibaret olan bir dünyaya sürüklüyor.

TELEVİZYONUN ÇOCUKLARA ZARARI

Elbette teknolojinin en büyük zararları çocuklar üzerinedir. Küçük yaşta kendini televizyona çok fazla kaptıran çocuklarda konuşma ve sosyal gelişiminde duraksama veya bazı aksaklıklar görülebiliyor. Çocukları kendisine bağlayarak tembelliğe alıştırıyor ve obeziteye davetiye çıkarmış oluyor. Obezite demişken, çocukların reklamlarda oldukça cazip ve güzel tanıtılmış olan abur cuburlardan aşırı derece de tüketmesi de yine aynı şekilde ufak yaşta kiloya doğru atılan ilk adımlardan biri oluyor. Ne televizyonu hayatımızdan çıkarabilir ne de zararlarından tam anlamıyla kendimizi ve çevremizdekileri koruyabiliriz. Muhtemelen en iyi seçenek televizyonla aramızdaki mesafeyi korumak olacaktır.

Öğretmenler İçin

Teknoloji Haberleri
Teknoloji

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM