Yapay Zeka Nedir, Yapay Zeka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yapay Zeka Nedir, Yapay Zeka Hakkında Bilinmesi Gerekenler Onlarca yıl insan hücreleri derinlemesine incelenmesine rağmen henüz sırrı tam olarak çözülebilmiş değil. Bir hücrenin benzerinin yapmanın imkansız olduğu anlaşılınca ise teknoloji ile insanı taklit edip robotlar yapmak bilim adamlarına daha cazip bir fikir gibi göründü. Fakat temel olarak alınan kaynak insan olunca üretilen ürünün yalnızca tuşlara […]

Yapay Zeka Nedir, Yapay Zeka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yapay Zeka Nedir, Yapay Zeka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Onlarca yıl insan hücreleri derinlemesine incelenmesine rağmen henüz sırrı tam olarak çözülebilmiş değil. Bir hücrenin benzerinin yapmanın imkansız olduğu anlaşılınca ise teknoloji ile insanı taklit edip robotlar yapmak bilim adamlarına daha cazip bir fikir gibi göründü. Fakat temel olarak alınan kaynak insan olunca üretilen ürünün yalnızca tuşlara basıldığında istenileni yapması biraz basit kalır. Bu yüzden sınırları belli olsa da kavrama ve cevap verebilme fonksiyonları olan bir yapay zeka projesi, mevzu bahis olan robot için daha yaratıcı bir fikir olarak düşünüldü.

Belirli konularda içerisine kaydedilen bilgileri analiz edip yorumlayabilen yapay zekaların her geçen gün hakim oldukları konu biraz daha genişletiliyor. Sadece birkaç saniyeliğine düşünün, evinizde veya iş yerinizde sizin yerinize düşünüp sizin yerinize bazı işleri yapabilecek biri olması işleri oldukça kolaylaştırmaz mıydı? Evinizde varlığını devam ettirmek için yemek ya da su yerine elektriğe ihtiyaç duyan bir cihaz olduğunu farz edin. Sorumluluklarınızdan biraz kaytarabilir hatta belki gününüzü anlatıp ufak bir sohbet bile edebilirsiniz. Normal bir insan gibi hareket edip düşünmeyebilir veya düşünme kapasitesi bir insanın ki kadar geniş olmayabilir fakat yine de en azından temel atmak yeterli olacaktır.

YAPAY ZEKANIN KULLANIM ALANLARI

Yapay zekanın kullanım alanını yalnızca robotlara algılama kabiliyeti veren bir buluşla sınırlandırmak doğru olmayacaktır. Bilgisayarlar, ileri düzey programlar ve daha birçok alanda yapay zekanın nimetlerinden faydalanmak üzere projeler hazırlanıyor. İşlemleri daha az çabayla daha hızlı bir şekilde yapmak, sadece konuşarak ve temasa gerek kalmadan bilgisayarınızdan işlerinizi halledebilmek şuandan itibaren sadece bir hayal olmaktan çıkabilir. Böyle bir teknoloji çıksa bile evlere taşınması zor ve pahalı bir çalışma olacaktır diye düşünenler olacaktır. Bilgisayarında zamanında sadece kamu kurumlarında bulunduğunu unutmadan bunu tekrar düşünecek olursak zamanla her şey bir düzene oturacaktır.

Öğretmenler İçin

Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM