Yediden Yetmişe Herkes İçin Teknoloji

Yediden Yetmişe Herkes İçin Teknoloji Toplumumuzda hemen hemen herkes teknolojinin bir ucundan ufakta olsa tutmuştur ki açıkçası günümüz şartları da bunu gerektiriyor. İster genç ister yaşlı isterse çocuklar olsun yaş gözetmeksizin herkesin arabalar, bilgisayarlar, telefonlar veya elektrikli eşyalar konusunda az çok söyleyecek sözleri vardır. Aynı zamanda insanlar arasında erkeklerin bayanlara oranla çoğu işe daha yatkın […]

Yediden Yetmişe Herkes İçin Teknoloji

Yediden Yetmişe Herkes İçin Teknoloji

Toplumumuzda hemen hemen herkes teknolojinin bir ucundan ufakta olsa tutmuştur ki açıkçası günümüz şartları da bunu gerektiriyor. İster genç ister yaşlı isterse çocuklar olsun yaş gözetmeksizin herkesin arabalar, bilgisayarlar, telefonlar veya elektrikli eşyalar konusunda az çok söyleyecek sözleri vardır. Aynı zamanda insanlar arasında erkeklerin bayanlara oranla çoğu işe daha yatkın olduğu hakkında tartışmalarda var. Bu fikre her konu için doğrudur veya yanlıştır demek yanılgıdan başka bir şey olmaz. Aynı düşünceyi teknoloji konusunda ele alırsak yani erkeklerin bayanlara nispeten teknolojiye daha yatkın olup olmadığını düşünecek olursak cevap muhtemelen eşitlikten yana olurdu.

ERKEKLER Mİ KADINLAR MI BECERİKLİ?

Öncelikle söylemek gerekir ki insanların, erkeklerin daha becerikli veya elinin yatkın olduğunu düşünmesinin nedeni fiziksel kuvvette bayanlardan daha baskın olmalarından başka bir şey değildir. Bu durum erkeklere birkaç konuda üstünlük sağlayabilir fakat teknoloji kesinlikle onlardan biri değil. Zira düşünüldüğünde teknoloji de fiziksel kuvvet isteyen cihazların sayısı oldukça az olmakla birlikte buradaki asıl gereksinim öğrenme isteği ve zamandır. Böyle dediğimizde birçok insan “Erkekler otomobilleri kadınlardan iyi kullanıyor, kadınların kaza yapma oranı erkeklerinkinden daha yüksek. Otomobiller teknolojik araç değil mi?” diye bir düşüncede bulunabilir. Lakin trafik kazalarının genel nedeni beceriksizlik değil anlık dikkatsizliktir. Her insan bir bilgisayar başına geçince üzerinde internet yazan ikona basıp bir şeyler araştırabilir veya bir telefonun tuşlarından birkaç sayıya basarak istediği bir numarayı arayabilir.

Bunları yapabilmek için ekstra bir çaba göstermeye gerek yoktur. Eğer teknolojiden anlamaktan kasıt oluşturulan geliştirici programları kullanabilmek veya siteler tasarlayıp, fotoğraflar üzerinde ustaca değişimler yapabilmekse de bunları yapmak için eğitim alınması gerektiğini hatırlatmak gerekir. Size aktarılmaya çalışılan şeylerden sizin öğrenebilecekleriniz yaşınıza, boyunuza, kaslarınıza veya cinsiyetinize göre değil, öğrenmeye olan isteğinize ve bunun için ayırabileceğiniz zamana göre farklılık gösterir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM