2021 Net Asgari Ücret Belli Oluyor

2021 Net Asgari Ücret Belli Oluyor

Yıl sonunun gelmesi ile birlikte asgari ücretli çalışanlar maaşlarına yapılacak olan miktarını merak etmeye başladı. Kaynak: Asgari Ücret İçin Flaş Gelişme

Her yıl yıl sonuna doğru vergi dilimine giren asgari ücretli çalışanlar maaşlarının düşüp düşmeyeceğini merak etmeye başladı. Noyan Doğan konu hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Gelir Vergisi Kesintisi

Yıl sonuna doğru çalışanların çok büyük bir bölümü gelir vergisi kapsamına gidiği için maaşlarında azalmalar meydana gelmektedir. Buna sayıları 10 milyonu bulan asgari ücretlilerde dahil olmak üzere. Noyan Doğan, çalışanların tamamından gelir vergisi alındığını ve bir yıl içindeki kazançlarına oranla gelir vergisi alındığını belirtti. Buna göre yıllık kazancı 22 bin liraya kadar olan kişiden alınacak gelir vergisi yüzde 15, 22-49 bin arasında geliri olan kişiden alınacak gelir vergisi yüzde 20, 49-180 bin lira arasında geliri olanlardan alınacak gelir vergisi yüzde 27, 180-600 bin lira arasında geliri olanlardan da yüzde 35 oranında gelir vergisi alınacağını belirtti.

Noyan Doğan, asgari ücretli olarak çalışan kişilerden eylül ayına kadar yüzde 15 gelir vergisi kesilirken, eylül ayıdan itibaren yıl sonuna kadar yüzde 20’lik gelir vergisi kesintisi yapılacağını belirtti. Ancak bu kesintilerden asgari ücretli çalışanlar etkilenmeyecek. Asgari ücretli kişinin maaşında gelir vergisinden dolayı 500 lirayı bulan azalmalar yaşanmaması için çalışan kişiye AGİ desteği ödenmesine karar verildi. Asgari ücretli çalışan yıl sonuna kadar 2324 lira ücret almaya devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.