%50 ÖTV İndirimi ile Yeni Sıfır Araç Fiyatları

%50 ÖTV İndirimi ile Yeni Sıfır Araç Fiyatları

Sıfır araçlarda ÖTV indirimi ile yeni araç fiyatları nasıl olacak?

 Bugün bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan iddialara göre sıfır araçlarda ÖTV indirimi gelecek. Bazı kaynaklara göre %50 bazı kaynaklara göre ise %60 indirim uygulanacak. KDV indirimi ise yapılmayacak.

 Daha net ve somut olarak şöyle açıklanabilir:

 Sıfır araç fiyatlarına %50 ÖTV indirimi geldiğinde, uygulanan ÖTV %60'tan %30'a düşecek. Dolayısıyla indirim yapılması halinde;

 Sıfırı 150.000 TL olan bir araç 102.000 TL'ye düşecek. Reel olarak yaklaşık %34 düşüş yaşanacak. Aynı aracın ikinci el piyasası da aynı oranda değişecek.

 Sıfırı 300.000 TL olan bir araç ise 245.000 TL'ye düşecek. Reel olarak yaklaşık %17 düşüş yaşanacak. Aynı aracın ikinci el piyasası da düşmüş olacak.

 Sıfır fiyatı 303.200 TL'nin altındaki araçlarda geçerli olacağı iddia edilen ÖTV indirimi için herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

 Kimi çevrelere göre piyasayı gevşetmek için maksatlı çıkarıldığı iddia edilen bir haber olarak gündemi doldurmuş olabilir.

Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.