Deprem Bölgesi İçin Milli Eğitim Bakanlığı Raporu!

Deprem Bölgesi İçin Milli Eğitim Bakanlığı Raporu!

Deprem Bölgesi İçin Milli Eğitim Bakanlığı Raporu!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından deprem bölgesinde yürütülen çalışmaları kapsayan MEB Deprem Bölgesi İlleri Raporu kamuoyuyla paylaşıldı.

Deprem Sonrası Faaliyetler: Eğitim Ortamlarının İyileştirilmesi

Rapor, depremlerin ardından bölgede gerçekleştirilen çeşitli faaliyetlere ışık tutuyor. Bunlar arasında arama kurtarma operasyonları, okulların bakımı ve onarımı, eğitim kurumlarının hazırlanması, psikososyal destek hizmetleri ve daha birçok alanda yapılan çalışmalar yer alıyor.

Eğitim Yapılarının Analizi ve Yeniden İnşası

Bakanlık, depremin hemen ardından eğitim ortamlarının fiziki kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar yürüttü. Ağır hasarlı binalar yıkılarak yeniden inşa edilirken, orta derecede hasarlı binalar da güçlendirildi. Ayrıca, eğitim öğretime başlama sürecinde açılabilir durumda olan okulların belirlenmesi için detaylı tespit çalışmaları yapıldı. Tamamlanan onarım çalışmaları sonucunda öğrencilerin hizmetine 45 bin derslik sunuldu. Bunun yanı sıra, 3 bin 100 yeni derslik de hizmete açıldı.

Öğretmenlere Destek ve Barınma Hizmetleri

Yeni atanan veya görev yeri değişikliği nedeniyle bölgede çalışmaya başlayacak öğretmenlerin barınma sorunları çözüldü. Bu kapsamda öğretmenlere, öğretmenevleri ve akşam sanat okullarında konaklama hizmeti sağlandı.

Ücretsiz Ders Kitapları ve Yardımcı Kaynaklar

Rapora göre, öğrencilere toplamda 26 milyon 885 bin 685 ücretsiz ders kitabı ve yardımcı kaynak dağıtıldı. Ayrıca, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı için ayrılan burs kontenjanı, depremzede öğrenciler için artırıldı.

Eğitime Destek Hizmetleri

Öğrenme kayıplarının telafisi için destekleme ve yetiştirme kursları ile yaz okulları açıldı. Örgün eğitim dışında kalan vatandaşlar için çeşitli alanlarda halk eğitimi kursları düzenlendi.

Özel Eğitim ve Psikolojik Destek

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için 82 özel eğitim destek çadırı ve konteyner sınıfı oluşturuldu. Ayrıca, bölgede psikolojik destek, oyun ve etkinlik çadırları kuruldu ve binlerce rehber öğretmen ve psikolojik danışman görev aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.